<span>Závislost českého rozpočtu</span> na daňových příjmech roste

Ekonomika
28. 6. 2010 14:18
Eduard Janota, dosluhující ministr financí.
Eduard Janota, dosluhující ministr financí.

Eduard Janota, dosluhující ministr financí.Česko má jedny z nejnižších daní v Evropské unii, přesto závislost rozpočtu na jejich příjmu v posledních letech rostla. Uvedl to dnes Evropský statistický úřad Eurostat. Daňové příjmy českého státu v roce 2008 představovaly celkem 36,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP), o osm let dříve to ale bylo jen 33,8 procenta HDP.

I tak je ale český stát na příjmech z daní, které jsou náchylné k výkyvům hospodářství, závislý v průměru méně než ostatní evropské země. V celé evropské sedmadvacítce daňové příjmy tvoří 39,3 procenta HDP a v eurozóně 39,7 procenta HDP. K zemím nejméně závislým na daňových příjmech patří mimo jiné Slovensko, kde daně představují necelých 30 procent HDP. Méně je to jen v Rumunsku (28 procent) a Lotyšsku (28,9 procenta), nejvíce z celé EU naopak v Dánsku (48,2 procenta) a Švédsku (47,1 procenta).

V rámci unie podle Eurostatu platí, že nové členské státy a země střední a východní Evropy sází v posledních letech především na nižší daně, zatímco státy západní Evropy poměrně často přistupují ke zvyšování daní. Například v letošním roce daň z příjmu fyzických osob ve Velké Británii vzrostla o zhruba deset procentních bodů až na 50 procent. Stále to však není nejvíce v celé EU. Největším zdaněním jsou totiž zatíženi obyvatelé Švédska (56,4
procenta) a Belgie (53,7 procenta).

ČTĚTE TAKÉ: Boj o počet ministrů, učitelé dostanou dvě miliardy

Česko patří k zemím, které v posledních letech zažily největší pokles, konkrétně z 32 procent v roce 2000 na 15 procent v letošním roce. Jedná se ovšem o daň ze superhrubé mzdy, ve skutečnosti je tak míra zdanění o něco vyšší, což ovšem Eurostat nezohledňuje. "Papírově" nižší daně než Češi platí jen Bulhaři, kde daň z příjmu fyzických osob činí 10 procent.

Česká republika je rovněž jednou ze dvou zemí evropské sedmadvacítky, kde se v posledních 10 letech snížila daň z přidané hodnoty (DPH) - z 22 na 20 procent. Další zemí, kde se DPH snižovala, bylo Slovensko - z 23 na 19 procent. Všechny další země EU daň z přidané hodnoty buď zvyšovaly, nebo je nechaly na stejné úrovni. Největší DPH - celkem 25 procent - platí Dánové, Maďaři a Švédové.

Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ