Ceny ropy na světových trzích atakují nejvyšší hodnoty za posledních šest měsíců. Růstem na to reagují i ceny benzinu na burze v Rotterdamu. U českých čerpacích stanic zatím panuje klid a ceny spíš stagnují. Podle analytiků mohou tuzemští motoristé děkovat jen silné koruně, že je dosud ochránila před růstem cen.
Naposledy na začátku května letošního roku se obchodoval barel ropy (cca 159 litrů) na světových trzích za více než 86 dolarů. V následujících měsících se ceny snížily až k 72 dolarům, ale v poslední době opět nezadržitelně rostou.
Podle Ivana Indráčka, šéfa společenství čerpacích stanic, nemá na vývoj cen vůbec žádný vliv, že se ke konci chýlí motoristická sezona a podobné okolnosti. „Obzvlášť z pohledu České republiky, jejíž vliv je v této věci absolutně zanedbatelný, se na podobné úvahy nemůžeme spoléhat," uvedl Indráček. „Tady mají váhu úplně jiné země, především USA nebo veliké rozvíjející se ekonomiky," dodal.
Petr Čermák ze společnosti Colloseum míní, že před nárůstem ceny pohonných hmot v Česku zatím motoristy chrání silná koruna vůči americkému dolaru. „Otázkou však je, jak dlouho to ještě vydrží. Pokud ropa bude pokračovat v růstu nad 90 dolarů za barel, tak už se to u tuzemských pump projeví. Koruna vůči dolaru totiž nebude posilovat do nekonečna," uvedl Čermák.
Za poslední týden ceny motorové nafty i Naturalu 95 klesaly v řádu několika málo haléřů a pohybovaly se v průměru okolo 31,20 koruny za litr Naturalu 95 a 30,30 koruny za litr nafty. Na prudce rostoucí ceny dolarů by tak mohly začít reagovat v nejbližších dnech. Mírný růst cen, především u motorové nafty, v příštích dnech nevylučuje ani šéf společenství tuzemských čerpacích stanic Ivan Indráček.