Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která je vlastníkem České spořitelny, klesl za tři čtvrtletí čistý zisk o 16,2 procenta na 987,6 milionu eur (25,4 miliardy korun). Ve srovnatelném období loni totiž výsledky podpořily jednorázové výnosy z prodeje akcií VISA Europe. Banka rovněž uvedla, že objem nesplácených úvěrů jí klesl na nejnižší úroveň od roku 2008.
Čisté úrokové výnosy se snížily o 1,2 procenta na 3,2 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak o 3,2 procenta vzrostly a dosáhly 1,36 miliardy eur. Provozní výnosy se snížily o 0,5 procenta na 4,94 miliardy eur.
"Výsledky, které dnes prezentujeme, jsou plně v souladu s našimi cíli na rok 2017 a dokládají, že jsme schopni dosáhnout stabilních výsledků i v prostředí trvale nízkých úrokových sazeb," uvedl generální ředitel Erste Andreas Treichel.
Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka řekl, že Erste představila solidní čísla na provozní úrovni. Určitým zklamáním je podle něj to, že banka ponechala výhled rentability kapitálu na úrovni minimálně deseti procent na letošní i příští rok. Trh předpokládal vyšší růst výnosů v příštím roce, což je podle analytika hlavní zdroj zklamání pro investory. To spolu s faktem, že akcie Erste v posledních měsících značně posílily, způsobilo dnešní negativní reakci trhu, dodal.
Akcie Erste před 11.30 ztrácely kolem pěti procent a pohybovaly se pod 908 korun. Hospodářské výsledky České spořitelny ukazují podle Hatlapatky podobné trendy jako u jiných tuzemských bank. Pod tlakem konkurence zůstávají provozní výnosy, což kompenzuje výjimečně příznivá situace v oblasti nákladů rizika. Podobné trendy očekává i ve zbytku roku.
Vklady zákazníků se i přes nízké úrokové sazby zvýšily o 7,5 procenta na 148,4 miliardy eur, růst zaznamenaly hlavně v České republice a Rakousku. Objem úvěrů klientům se zvýšil o 5,6 procenta na 138 miliard eur. Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů se pak snížil na 4,3 procenta z loňských 4,9 procenta. To je nejnižší údaj od roku 2008.
Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.