Stačilo pár slov a trhy zachvátila panika. Po červnovém zasedání FOMC Ben Bernanke uvedl, že by ještě letos mohl začít snižovat objem nákupů dluhopisů a definitivně program kvantitativního uvolňování ukončit v polovině roku 2014. Mají se investoři začít připravovat na masivní výprodeje akcií a krachy bank?
Prakticky okamžitě po vystoupení Bena Bernankeho po posledním zasedání FOMC začaly americké akcie oslabovat. Z červené nuly se sesunuly až o více než procento, ve čtvrtek oslabily o další 2,5 procenta. Vzkaz investorů Bernankemu byl jasný: Konec QE nás děsí! A nepadaly jen ceny akcií. Na nejnižší hodnotu od září 2010 se sesunula i cena zlata a stříbra. A výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se během pouhých dvou dnů dostal z 2,2 na 2,5 procenta.
Všichni odpůrci Bena Bernankeho, respektive jeho programu na tištění levných peněz, se nyní jistě se slovy "my jsme vám to říkali" radují, jak se jejich predikce o pádu trhů začínají naplňovat. Nezapomínejme však, že kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe. Přehnané prvotní reakce investorů na oznámení konce QE se daly očekávat a oslabení trhů v reakci na zasedání FOMC proto nebylo nic překvapivého.
Zastánci šéfa Fedu naopak tvrdí, že ten pravý býčí trh nás teprve čeká. Podle jejich názoru bude až oficiální konec kvantitativního uvolňování skutečným důkazem, že je americká ekonomika dostatečně silná. "Můžeme donekonečna polemizovat o tom, zda bylo tištění peněz dobrým nápadem, či nikoli. Bez ohledu na to, jaký názor na trzích převládá, však nemůže být sporu o tom, že Fed QE ukončí až v okamžiku, kdy bude přesvědčen, že ho již pro růst americké ekonomiky není potřeba," říká finanční novinář Matthew Lynn. Jsou-li jeho úvahy správné, nemají se investoři čeho obávat.
Podle Lynna by z konce tištění levných peněz měly profitovat minimálně tyto čtyři oblasti:
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte ZDE.