Dobrá zpráva pro Čínu: Američané šetří. Profitují i banky
29.06.2009 11:46
Recese, která přišla po loňské finanční krizi, zadlužila spotřebitele ve Spojených státech nejvíce v historii. To donutilo Američany změnit své chování a peněženky nyní otvírají s větší obezřetností. Jejich úspory rostou nejrychleji za posledních patnáct let.
Finanční situace země se tak začíná pomalu stabilizovat, zároveň se sníží závislost USA na čínských investicích, hodnotí někdejší šéf Fedu Lyle Gramley. Pravděpodobně to ale zpomalí ekonomický růst v roce 2010 i dále, dodává.
ČTĚTE TAKÉ: Buffett: Nesázejte proti Americe
Vládní data ukazují, že míra úspor domácností vzrostla v květnu tohoto roku o 6,9 procent, což je nejrychlejší tempo od prosince 1993. V dubnu 2008 byl přitom růst úspor v poměru k růstu příjmů nulový.
Roubini: S úsporami se musí opatrně
Profesor ekonomie Nouriel Roubini předpovídá, že Američané budou časem ukládat zhruba desetinu svých výdělků. To by ale mělo nastat postupně v rámci několika let, aby mohla ekonomika začít zdravě růst. Pokud by však spotřeba propadala příliš rychle, pravděpodobně by to ještě více prohloubilo recesi, vysvětluje Roubini.
Zástupci byznysu jsou nakloněni spíše "pozvolné variantě" nárůstu úspor. Míra úspor podle nich ekonomický růst nezastaví, spíše ho bude korigovat, myslí si hlavní ekonom Barclays Capital Dean Maki.
Dobrá zpráva pro Čínu
Větší hotovostní rezervy by měly zmírnit americkou závislost na finanční podpoře Číny i dalších zemí. Deficit běžného účtu, do něhož spadá hlavně obchodování se zbožím a službami, se v prvním čtvrtletí dostal na nejnižší úroveň za osm let. To je pozitivní signál pro čínskou vládu, největšího věřitele USA, která má již nějaký čas obavy o udržitelnost amerického státního rozpočtu.
ČTĚTE TAKÉ: Obamův nový plán: silnější regulace finančních trhů
Z větší šetrnosti spotřebitelů mají radost i banky. Ty si do svých bilancí mohly v květnu zaznamenat téměř o dvě procenta více vkladů. Vzhledem k nízkým úrokovým mírám se zvyšuje jejich přístup k levnému financování, což je důležitá součást ozdravného procesu.
Pár let to potrvá
Bohatství amerických domácností se v posledním kvartálu 2008 propadlo téměř o pět bilionů dolarů a o dalších 1,3 bilionu dolarů v prvním čtvrtletí 2009. Než domácnosti získají zpět vše, o co přišly během globální krize, uběhne zhruba patnáct let, myslí si Edmund Phelps, držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2006 a profesor na kolumbijské univerzitě.
"Oddlužení domácností je nezbytnou součástí plnohodnotného uzdravení ekonomiky. A to bude trvat roky," připomíná Phelps. Rychlé a bezbolestné řešení neexistuje.
ČTĚTE TAKÉ: Osud dolaru je v sázce. Bude mu konkurovat nová měna?
Foto: Tim Wimborne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.