Egypťané pláčou. Suezský průplav vynesl jen 81 miliard
26.07.2009 20:30
Příjmy Egypta z tranzitních poplatků za dopravu Suezským průplavem se v loňském fiskálním roce snížily o 7,2 procenta na 4,74 miliardy dolarů (zhruba 85,1 miliardy korun). Nižší příjmy způsobila ekonomická recese, která omezila globální obchod. Uvedl to předseda úřadu, který má na starosti správu průplavu, Ahmad Fádil.
Tranzitní poplatky jsou jedním z hlavních zdrojů devizových příjmů země, společně s příjmy z turistiky a vývozu ropy a zemního plynu. V předchozím fiskálním roce příjmy dosáhly rekordních 5,11 miliardy korun. Kanálem, který spojuje Středozemní a Rudé moře, proplulo loni celkem 19 359 lodí. O rok dříve to bylo 21 080 lodí. V posledních měsících ohrozily dopravu Suezským průplavem také útoky pirátů na mezinárodní lodě v somálských vodách a jejich okolí.
Fádil dodal, že úřad také financoval prohloubení kanálu, které je nyní hotové z 96 procent. Po dokončení by průplavem mohly projet i lodě o váze 240 tisíc tun, v současnosti je limitní mez 200 tisíc tun.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf Suezu dosáhl svého, vznikne energetický gigant
Piráti ohrožují příjmy Egypta ze Suezského průplavu
Analytici upozorňují, že globální ekonomika by podle posledních náznaků mohla již mít to nejhorší za sebou a pokles příjmů za přepravu kanálem by mohl zpomalit. V letošním fiskálním roce by tak celkové příjmy mohly dosáhnout 4,8 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
Průplavem projde v současnosti asi osm procent globálního námořního obchodu ročně, v 60. letech 20. století to bylo však až 15 procent. Provoz v průplavu funguje tak, že dopoledne plují lodě směrem do Středozemního moře, odpoledne opačným směrem. Na sever proudí zejména ropa z arabských států, na jih průmyslové výrobky z Evropy a Severní Ameriky.
Foto: Wipkipedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.