Mezi státy, v nichž Evropská komise šetří možné zneužití dominantní pozice na trhu s plynem ze strany ruského energetického gigantu Gazprom, je i Česká republika.
"Vyšetřování nyní pokrývá osm zemí. Jde o Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a také Estonsko, Lotyšsko a Litvu," řekl novinářům mluvčí EK pro hospodářskou soutěž Antoine Colombani. Nevyloučil také, že by se experti mohli zabývat během šetření i situací v dalších státech.
Na co přesně se pracovníci komise v jednotlivých zemích a smlouvách mezi tamními firmami a Gazpromem zaměřují, nechtěl Colombani upřesnit s ohledem na stále probíhající vyšetřování.
O zahájení formálního šetření Komise informovala v úterý v podvečer. K tomuto kroku se rozhodla na základě výsledků zářijových kontrol, které provedla v regionu střední a východní Evropy. "Komise má obavy, že Gazprom může zneužívat svou dominantní pozici na trzích dodávek plynu," uvedl výkonný orgán Evropské unie, který v sedmadvacítce dohlíží na dodržování pravidel volné hospodářské soutěže.
Podle Komise na Gazprom padá podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Gazprom také zřejmě účtuje některým zemím neférově vysoké ceny tím, že nadále navazuje ceny svého plynu na světové ceny ropy. Ty v posledních letech na rozdíl od tržních cen plynu vesměs výrazně rostly.
Gazprom v reakci uvedl, že oficiální oznámení od EU týkající se šetření ještě neobdržel. "Gazprom striktně dodržuje všechna ustanovení mezinárodního práva a vnitrostátních právních předpisů ve všech zemích, kde podniká. Aktivity Gazpromu na trhu EU jsou v plném souladu s právními normami aplikovanými na další producenty a vývozce zemního plynu, což se týká i mechanismu tvorby cen," uvedla společnost.