Evropská rada je pro unijní ochranu dat k roku 2015

Ekonomika
25. 10. 2013 08:28
Summit evropské osmadvacítky.
Summit evropské osmadvacítky.

Pro přijetí nové evropské ochrany dat k roku 2015 se na unijním summitu v Bruselu v noci na pátek vyslovili lídři evropské osmadvacítky. Velké technologické společnosti z celého světa budou muset evropské normy ochrany respektovat, jinak jim hrozí vysoká pokuta.

Podpora návrhu je součástí předběžných závěrů zasedání Evropské rady. Jednání lídrů osmadvacítky by mělo skončit jejich definitivním potvrzením dnes kolem poledne.

O normě bude muset ještě hlasovat Evropský parlament, jehož výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci návrh podpořil v pondělí. Ochranu dat také musí formálně potvrdit příslušní ministři členských zemí. Summit dal nyní politicky najevo, do kdy by se tak mělo stát. Původní návrh pro nynější summit počítal s přijetím "v příštím roce".

S odposlechy evropských politiků včetně kancléřky Angely Merkelové i občanů, které ve čtvrtek rozvířily v Evropě i na summitu atmosféru, návrh přímo nesouvisí. O spojení se pokusila například komisařka pro digitální technologie Neelie Kroesová, když prohlásila, že data musí být chráněna bez ohledu na to, zda se to týká elektronické pošty běžných občanů či mobilního telefonu německé kancléřky.

Summit také probral telekomunikační balíček Kroesové, ve kterém komisařka kromě jiného navrhuje zrušení roamingových poplatků. Na rozdíl od návrhu o ochraně dat však premiéři a prezidenti členských zemí do předběžných závěrů summitu nenapsali konkrétní termín, do kdy by nová pravidla měla být schválena. Takový výsledek vyhovuje ČR, ačkoliv premiér Jiří Rusnok při příchodu na summit prohlásil, že Praha nemá důvod konec roamingu zdržovat.

Návrh nové ochrany dat počítá například s tím, že uživatelé budou moci požádat společnosti působící na internetu, aby vymazaly jejich osobní údaje. Omezeno bude rovněž takzvané profilování, tedy jakési škatulkování lidí podle jejich dosavadního i očekávaného chování na webu.

Firmy tak budou muset zákazníkům podrobně zdůvodnit, jak získané osobní údaje využívají. Pokud některá z firem nebude unijní systém respektovat a poskytne údaje o uživatelích například americkým úřadům, riskuje pokutu až 100 milionů dolarů, nebo sankci ve výši pěti procent ročního obratu. Návrh může ještě před hlasováním v Evropském parlamentu doznat dalších změn.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ