Evropské ceny jsou kvůli koronaviru nejnižší za poslední čtyři roky

Ekonomika
7. 1. 2021 14:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci čtvrtý měsíc v řadě zaznamenaly stejný meziroční pokles, a to o 0,3 procenta. Inflace tak v době dopadů koronavirových omezení na ekonomiku zůstává na nejnižší hodnotě za více než čtyři roky. Vyplývá to ze čtvrtečního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat, který obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v zemích platících eurem.

V prosinci předchozího roku vzrostly ceny v eurozóně meziročně o 1,3 procenta.

Na pokračující deflaci se podle čtvrtečního odhadu Eurostatu podepsaly zejména ceny energií, které v prosinci v eurozóně klesly o 6,9 procenta. O půl procenta dolů šly ceny průmyslového zboží. Naproti tomu ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků o 1,4 procenta vzrostly, kdežto ceny služeb šly vzhůru o 0,7 procenta.

Mezi státy eurozóny zaznamenalo největší pokles cen Řecko, a to o 2,4 procenta. Na opačném konci žebříčku je Slovensko, kde ceny o 1,6 procenta vzrostly.

Inflace stále zůstává velmi vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.

V prosinci centrální banka na svém zasedání rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur (48,4 bilionu korun) a prodloužila i jeho platnost. Nulovou výši základní úrokové sazby ponechala opět beze změny.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/gena96

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ