Experti: Měl by se zrušit poplatek za vedení úvěrového účtu?

Ekonomika
10. 12. 2012 07:30
Banky se bojí soudů, a proto ruší poplatky za vedení úvěrového účtu či nabízejí jiné slevy.
Banky se bojí soudů, a proto ruší poplatky za vedení úvěrového účtu či nabízejí jiné slevy.

Účtují si banky poplatek za vedení úvěrového účtu oprávněně? Na to jsme se zeptali ekonomů, právníků, zástupců bank a spotřebitelských sdružení.

Snaha právníka Petra Němce dosáhnout zrušení poplatku za vedení úvěrového účtu, který si nárokuje řada českých bank, mohla ze začátku připomínat boj s větrnými mlýny. Jenže teď to vypadá, že tentokrát by hidalgo mohl nad obry nakonec zvítězit. Komerční banka, se kterou se Němec o svůj poplatek přel, nakonec během září ustoupila a nespokojenému klientovi připsala peníze zpět na účet. Zástupci banky ovšem upozorňují na to, že nejde o žádný precedens a peníze rozhodně nebudou vracet všem. Jenže v říjnu poplatek vrátila i první stavební spořitelna - Raiffeisen.

Nejen úroky živ je váš věřitel. S půjčkou mohou být (a bývají) spojené nejrůznější poplatky. Jejich vliv na to, kolik nakonec za úvěr zaplatíte, vyjadřuje RPSN, roční procentní sazba nákladů. Spočítejte si na kalkulačce od Peníze.cz, jestli vám o RPSN říkali pravdu.

I "Rajfka" se brání automatickému navracení poplatků všem klientům, každou žádost - které se množí - prý chce posuzovat individuálně. Ostatní banky pak nabízejí klientům slevy a výhody, jen aby se spor o poplatek nedostal k soudu. Jinak to může banky pořádně bolet. Nemuselo by totiž dojít jen ke zrušení poplatku do budoucna, ale i k jeho zpětnému vracení za poslední čtyři roky; dřív zaplacené poplatky se mají za promlčené.

Spotřebitelské sdružení vstupuje na scénu

Nabízí se poměrně jednoduchá otázka. Můžou si u nás banky účtovat poplatek, který je například v sousedním Německu nezákonný? "Stejně jako Německo, i my jsme vázáni právem Evropské unie. Směrnice 93/13/EHS byla implementována i u nás, je proto závazná a soudy by se jí měly řídit," říká zcela jasně advokátka Sofie Pondikasová. Aby se však dosáhlo judikátu, jenž by pro banky mohl znamenat pohromu, muselo by dojít k hromadné žalobě, kterou by za velký počet klientů podalo nějaké spotřebitelské sdružení. K tomu nakonec došlo v listopadu, kdy na Komerční banku podalo trestní oznámení občanské sdružení spotřebitelů dTest.

Jak se na věc dívají odborníci ze světa financí a byznysu? Měl by se podle nich zrušit poplatek za vedení spotřebitelského úvěru či hypotéky?

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz, si přečtěte ZDE

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ