Firmy by měly lidem platit za využití jejich dat, myslí si polovina Čechů

Ekonomika
6. 4. 2021 14:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jen třetina uživatelů internetu napříč Evropou věří tomu, že společnosti budou s jejich daty zacházet zodpovědně. Čechů firmám důvěřuje čtvrtina. Spotřebitelé s poskytováním dat nemají problém, pokud jsou za sdílnost odměněni. Odměny by měly být zejména finanční. Po tento typ kompenzace se vyslovilo 61 procent Evropanů. V Česku je podpora pro finanční odměňování nejnižší, přesto dosahuje 50 procent, vyplývá z mezinárodního průzkumu skupiny EOS.

Na 68 procent Evropanů míní, že většina uživatelů si není vědomá finanční hodnoty svých osobních údajů. S tímto tvrzením souhlasí 65 procent Čechů. "Data, zejména ta osobní, jsou cennou komoditou. Například v inkasní oblasti může sdílení dat lidem ušetřit další výdaje," komentoval průzkum jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Nejvýraznější podporu finanční odměně za poskytován dat vyslovili Chorvaté, nejslabší naopak Francouzi a právě Češi. Obecně ovšem převládá nevole spotřebitelů vědomě sdílet svá data za nějakou formu náhrady, ať už jde o slevu či nadstandardní služby. V Česku je tomu nakloněná sotva čtvrtina dotázaných, což je s náskokem nejméně v Evropě.

Nejdůvěřivější ve správné nakládání s daty jsou Makedonci (47 procent) a Slováci (46 procent). "Je překvapivé, že Slováci jsou o tolik důvěřivější vůči společnostem než lidé u nás. Může to plynout z předchozí negativní zkušenosti s nakládáním s jejich daty, která je v Česku horší," uvedl Vachel. Téměř třetina Čechů v průzkumu uvedla, že toleruje anonymní využití dat společnostmi. V praxi se rozlišuje správa osobních dat a výstupy z anonymizovaných dat. Užití anonymizovaných dat zákon nijak neomezuje,

Mezinárodní studii EOS uskutečnila ve spolupráci s agenturou Kantar v první polovině roku 2020 na reprezentativním vzorku od 18 let v 17 zkoumaných zemích. Vyhodnotila vzorek vždy tisícovky respondentů z Belgie, Bulharska, ČR, Francie, Chorvatska, Německa, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Srbska, Španělska, Švýcarska, Spojených států a Velké Británie a vzorek 300 respondentů ze Severní Makedonie.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/IgorTishenko

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ