Hledání nové práce: aktivnější jsou v tomto ohledu ženy

Ekonomika
22. 8. 2019 19:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 17 procent Čechů, v předchozím průzkumu počátkem roku to bylo 20,5 procenta. Další pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá (4,4 procenta) nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží (17,3 procenta). Vyplývá to z průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad.

Zhruba 12 procent dotazovaných (dvakrát více žen než mužů) v průzkumu uvedlo, že cítí silnou potřebu začít dělat něco úplně jiného než dosud. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující v potravinářské výrobě, v hotelnictví a stravování, v chemickém průmyslu a v telekomunikačních a poštovních službách. Se svým současným zaměstnavatelem je spokojeno 68 procent českých zaměstnanců.

Míra fluktuace byla o něco vyšší u žen (17,6 procenta) než u mužů (16,4 procent). Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci, připadá tradičně na nejmladší věkovou kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (33,3 procenta) a na kategorii zaměstnanců ve věku 25 až 34 let (32,3 procenta).

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uváděli respondenti průzkumu získání lepších podmínek (41 procent), nespokojenost se zaměstnavatelem (29 procent) a osobní důvody (25 procent).

Nespokojenost se zaměstnavatelem vyjádřilo o deset procentních bodů více respondentů než v předchozím období. Pro zaměstnavatele z toho plyne, že pokud si chtějí udržet zaměstnance, musí jim nabídnout takové podmínky, aby neměli chuť poohlížet se po jiných pracovních příležitostech. Nejde přitom jen o finanční ohodnocení a benefity, ale i o atmosféru na pracovišti a náplň práce, uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Novou práci aktuálně aktivně hledá pouze 4,4 procenta dotazovaných, 17 procent se pak po nových pracovních nabídkách a příležitostech poohlíží. Ženy jsou v tomto ohledu aktivnější než muži, novou práci si aktivně hledá 6,4 procenta žen, ale jen 2,5 procenta mužů.

"Počet lidí aktivně hledajících práci konstantně klesá už celé dva roky a nedá se očekávat, že by se tento vývoj otočil. Pro zaměstnavatele to znamená, že musí při hledání nových lidí zapojovat i jiné techniky než klasickou inzerci. Lidé mají více možností na výběr, a proto je stále více zajímají faktory jako je firemní kultura, atmosféra a reputace dané firmy," upozornila Honsová.

Proti předchozímu čtvrtletí se mírně snížil počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým zaměstnavatelem, muži jsou o něco spokojenější než ženy. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na čtyři procenta), kteří se velmi obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejvíce v kategorii těch nejstarších (55 až 67 let) a nejmladších (18 až 24 let) zaměstnanců. Relativně největší obavy ze ztráty práce mají podle Honsové lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách, ve stavebnictví, ve výrobě a v dopravě.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/kaboompics

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ