Jak se investoři mohou bránit proti poklesu cen

Ekonomika
20. 8. 2010 12:00
V období deflace věří investoři firmám jako je Procter & Gamble.
V období deflace věří investoři firmám jako je Procter & Gamble.

Deflace se zdá být jasným východiskem pro ty, kteří se snaží pochopit, kam spěje americká ekonomika. Panují obavy, aby se firmy dál nesoustředily pouze na splácení svých dluhů, ale také na investice a na spotřebu. To vyvolává tlak na snížení cen aktiv i zboží, tedy deflaci.

I Fed ve svých prohlášeních zmiňuje obavy z deflace, ačkoli svými kroky u mnohých naopak prohlubuje obavy z vysoké inflace. Při deflaci jde hodně o příliv hotovosti, a tak mají investoři několik možností, jak přeskupit svá portfolia. A do kterých akcií, dluhopisů či komodit tedy investovat?   

1. Levné obchody
Nízké ceny v obchodech jsou lákavé pro spotřebitele, kteří sahají stále hlouběji do svých peněženek. Kromě nezaměstnanosti na to mají vliv i klesající ceny řady aktiv, například domů. Případný růst cen potravin a komodit by tedy pouze přilákal další zákazníky do velkých řetězců, které spoléhají na objem, a mohou tedy nabízet zboží za nižší ceny.   

2. Výrobci základního spotřebního zboží
Jedná se o výrobce věcí, které zkrátka potřebujeme dnes a denně, ať už jsou to základní potraviny, konzervy, prací prášky, zubní pasty, nápoje a podobně. Takové firmy jsou pochopitelně velice odolné v jakémkoli ekonomickém klimatu, protože vyrábějí to, co lidé kupují nehledě na krizi. V řadě případů navíc tyto firmy vyplácejí velice zajímavé dividendy. Jména firem proto nepřekvapí.  

3. Firemní dluhopisy
Firemní dluhopisy nabízejí pevné výnosy, které nejsou závislé na vývoji ekonomiky. Výnos je samozřejmě nižší než v případě akcií, ale jsou také nesrovnatelně bezpečnější. Navíc při deflaci se dá na nějaký reálný výnos akcií zapomenout. Investice do dluhopisů velkých firem, které jsou zmíněny v předchozích bodech, jsou velice dobrým tipem pro ty, kteří chtějí vsadit prakticky na jistotu. Případně lze vsadit na cenné papíry, které vyjadřují úroky celého balíku firemních dluhopisů.   

4. Vládní dluhopisy
Ačkoli samozřejmě americké vládní dluhopisy zdaleka nenabízejí nějaké zvláštní výnosy (možná spíše rekordně nízké), stále lze velice dobře vsadit na to, že Spojené státy zkrátka nezkrachují. Míra rizika u amerických vládních dluhopisů je velice nízká a garantuje alespoň nějaké zhodnocení.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ