Americký ekonomický růst se drží nadále pod svým potenciálem (za předpokladu, že potenciální růst je ve výši až dvou procent) a v soukromém sektoru v USA chybějí stále téměř dva miliony pracovních míst oproti úrovni před recesí.
A to byly hospodářský růst i tvorba pracovních míst slabé už před krizí. Z čeho může největší světová ekonomika těžit a jaký vliv budou mít prorůstová opatření v krátkém i dlouhém horizontu? Ve své nové studii vidí institut McKinsey pět příležitostí pro americkou ekonomiku.
Produkce břidlicového plynu v Severní Americe rostla od roku 2007 o 51 procent ročně, čímž snížila cenu o dvě třetiny. Díky rozvoji horizontálních vrtů a hydraulického štěpení rostla produkce amerického břidlicového plynu a ropy v posledních letech velice prudce. Břidlicová revoluce by mohla ekonomice přispět 690 miliardami dolarů ročně a vytvořit téměř 1,7 milionu pracovních míst v různých sektorech ekonomiky do roku 2020. Dopad to nebude mít zdaleka jen na energeticky náročná odvětví. USA má potenciál omezit čistý dovoz energií k nule, ale jedině v případě, že se jim podaří úspěšně vyřešit s těžbou spojená ekologická rizika.
2. Podpora konkurenceschopnosti
Americký deficit obchodní bilance v odvětvích náročných na znalosti vzrostl k 270 miliardám USD v roce 2012. Spojené státy jsou jednou z mála rozvinutých ekonomik, které vykazují deficit v odvětvích náročných na znalosti. Faktory jako omezení nákladů, oživení poptávky a měnový vývoj vytvářejí potenciál růstu americké produkce automobilů, dopravních letadel, zdravotnických zařízení a produkce v petrochemii. Zavedeném pěti strategií k podpoře konkurenceschopnosti v těchto sektorech by Spojené státy měly omezit deficit na úroveň z roku 2000 nebo bilanci zcela vyrovnat. K ročnímu hrubému domácímu produktu by to mělo přispět 590 miliardami dolarů do roku 2020 a pomoci vytvořit 1,8 milionu nových pracovních míst.
Více čtěte zde.