Zvyšování cen čili inflace v Česku v únoru meziročně zrychlila na 3,7 procenta po lednových 3,5 procenta. V porovnání s letošním prvním měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zdražení potravin a nápojů. Za stejné množství peněz si tak lidé koupí méně zboží než loni.
V únoru sice ceny nerostly tak prudce jako v lednu, kdy inflace činila 1,8 procenta meziměsíčně, avšak v meziročním srovnání přináší stále úroveň nad horním limitem inflačního cíle České národní banky, uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Důvodem nárůstu maloobchodních cen je podle něho sice zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent, ale obchodníci si přirazili v průměru do cen zboží mnohem více, než by odpovídalo zvýšení daňové sazby. Inflaci nahoru táhly i rychle se zdražující pohonné hmoty.
Únorová inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,3 procentního bodu vyšší. Zveřejněná data představují podle ředitele sekce měnové a statistiky České národní banky slabé riziko vyšší inflace proti prognóze.
Oděvy zlevnily
Meziroční růst spotřebitelských cen ovlivnily hlavně ceny za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení zdražil například zemní plyn o 25,1 procenta, elektřina o 4,2 procenta a teplo a teplá voda o 7,7 procenta. Mezi potravinami podražil mimo jiné chleba o 16,6 procenta, běžné pečivo o 18,9 procenta, káva o 27,3 procenta a vejce dokonce o 39,2 procenta.
Zrychlení cenového růstu statistici zaznamenali i v oddíle ostatní zboží a služby, kde cena za pobyt v domově důchodců stoupla o 5,5 procenta. Ve stravování a ubytování se růst cen týkal jídla v mateřských školách a školních jídelnách.
Naopak oděvy meziročně zlevnily, a to o 4,4 procenta. O 4,7 procenta klesly i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost, o 1,2 procenta nábytku a bytového zařízení. Dál podle ČSÚ zlevňovala audiovizuální a fotografická zařízení a mobilní telefony. Z potravin bylo proti loňsku levnější ovoce o 2,9 procenta a zelenina o 11,2 procenta, z toho brambory o 40,1 procenta.
Přestože se meziroční inflace v únoru vzdálila od cíle České národní banky, analytici nepředpokládají, že by centrální banka reagovala úpravou úrokových sazeb. Inflace podle nich poroste i v dalších měsících a teprve ve druhé polovině roku se začne meziročně vracet ke třem procentům. Spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně stouply o 0,2 procenta, meziročně pak o 3,7 procenta a dosahují tak nejvyšší hodnoty od listopadu 2008.