K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 31 500 drobných podnikatelů, další stovky přihlášek ještě mohou na finanční úřady dorazit poštou. Celkově bude letos paušální daň využívat asi 100 tisíc podnikatelů, uvedlo v pondělí v tiskové zprávě ministerstvo financí.
Loni paušální daň uplatňovalo 82 tisíc podnikatelů, část ale ukončila živnost nebo se rozhodla v režimu paušální daně nepokračovat. Od letošního ledna se zdvojnásobil limit ročních tržeb pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun.
"Jedinou trvalou měsíční platbou v internetovém bankovnictví letos bude řešit své daně a odvody okolo 100 tisíc osob samostatně výdělečně činných. Myslím, že paušální daň je přesně tím správným projektem symbolizujícím zjednodušení daňových povinností a méně byrokracie, na jehož rozšiřování i pro další skupiny podnikatelů bychom měli do budoucna pracovat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do dvou milionů korun. Živnostníkům má ušetřit byrokracii a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Při jedné platbě podnikatelé odvádějí daň, zdravotní i sociální pojištění. Loni ministerstvo financí při představení návrhu na zdvojnásobení limitu tržeb odhadovalo, že by se letos mohlo do systému nově přihlásit až 60 tisíc živnostníků.
Termín pro podání přihlášek do paušálního režimu vypršel 10. ledna. Letos se nově platí ve třech pásmech, a to 6208, 16 tisíc a 26 tisíc korun měsíčně. Podle daňových odborníků bude většina zájemců o paušální daň využívat nejnižší pásmo. Do vyšších pásem se mohou dostat živnostníci ve vybraných odvětvích, například v IT, ve fotografických službách, v advokacii nebo u daňového poradenství, pokud jejich příjmy přesáhnou milion korun, případně 1,5 milionu korun.
Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.