Vláda ohlásila rušení druhého pilíře. Jakým způsobem k němu dojde a jak se účastníci důchodového spoření dostanou ke svým penězům, zatím nikdo přesně neví. Ve hře jsou i možné arbitráže a soudní pře penzijních společností a jejich klientů se státem.
Hned po svém uvedení do funkce oznámila nová ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, že s druhým pilířem důchodového systému nepočítá. Od 1. ledna 2016 tak už prý nebude možné posílat peníze do fondů důchodového spoření, které spravuje šest penzijních společností. Nutná je však změna legislativy, která by vlajkovou loď penzijní reformy Nečasovy vlády poslala definitivně ke dnu.
Ovšem podoba příslušných zákonů a způsob, jakým dostanou účastníci spoření ve druhém pilíři své peníze zpět (a co se stane s penězi "vyvedenými" z průběžného důchodového systému), jsou zatím hodně nejisté. Přesvědčila nás o tom i komunikace s ministerstvy financí a práce a sociálních věcí, která mají druhý pilíř na starost. Nedozvěděli jsme se totiž nic konkrétního, oba úřady si zatím spíše problém přehazují jako horkou bramboru.
"ČSSD od samého zavedení druhého pilíře důchodové reformy veřejně deklarovala, že pokud vyhraje volby a bude sestavovat vládu, zasadí se o jeho zrušení. K tomuto se také zavázali koaliční partneři v koaliční smlouvě. Dotazy k druhému pilíři ale, prosím, směřujte na ministerstvo financí, jelikož toto téma jde primárně za ním a nikoliv za MPSV," reagoval tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek na naše dotazy o tom, jakým způsobem bude druhý pilíř zrušen.
Ani odpověď vedoucího tiskového oddělení ministerstva financí Radka Ležatky nám ale bohužel nic nenapověděla: "Vaše dotazy jsou v tuto chvíli předčasné. Tuto problematiku bude řešit vláda, a to na základě návrhu ministerstva práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem financí."
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz a jehož autorem je Ondřej Tůma, si přečtěte ZDE.