Kybernetická zbraň budoucnosti útočila na jaderná zařízení

Ekonomika
24. 11. 2010 10:47
Virus Stuxnet podle odborníků předznamenává nové závody ve zbrojení.
Virus Stuxnet podle odborníků předznamenává nové závody ve zbrojení.

Zákeřný počítačový virus známý pod jménem Stuxnet, který odborníci označují za prototyp kyberzbraně budoucnosti, údajně v posledních měsících útočil na íránská jaderná zařízení. Teherán nyní popřel, že by škodlivý kód úspěšně převzal kontrolu nad ovládacími systémy centrifug na obohacení uranu - zaměstnanci jej prý odhalili a zneškodnili těsně před dosažením cíle. Informují o tom webové stránky BBC.

"Zhruba rok se lidé ze Západu snaží implantovat do našich jaderných zařízení virus, aby tak přerušili naše aktivity. Naši vědci ale virus zastavili na tom samém místě, kterým chtěli (západní infiltrátoři; pozn. red.) proniknout," uvedl íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí v reakci na prohlášení zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

Ti tento týden uvedli, že Stuxnet může být odpovědný za zpoždění íránského jaderného programu tím, že v posledních týdnech vyřadil z provozu tisíce centrifug.

Virus údajně v září zaútočil i na jaderné zařízení v Búšehru (na snímku).Virus Stuxnet během minulého týdne zaútočil na průmyslová zařízení po celém světě. Jeho první výskyt byl nahlášen bezpečnostní společností VirusBlokAda už v červnu. Na konci srpna údajně infikoval na třicet tisíc íránských počítačů, nezpůsobil ale vážnější škody.

Jde přitom o prvního objeveného "kybernetického červa", který dokáže přeprogramovat průmyslové řídící systémy a provádět špionáž. Vzhledem k tomu, že bývá cílen na kritickou průmyslovou infrastrukturu, je Stuxnet podle vývojářů ruského antivirového programu Kaspersky Labs "fungujícím a hrůzostrašným prototypem kyberzbraně, která povede k novému světovému závodu ve zbrojení".

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ