Lokální komunity se nebojí mluvit o změnách smluv o EU

Ekonomika
4. 2. 2022 09:58
Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE).
Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE).

Úspěch Konference o budoucnosti Evropy závisí na geografickém záběru, hloubce debaty a odpovídajícímu vyhodnocení jejích závěrů, upozorňují na portálu EURACTIV.com různí evropští hráči.

Sandro Gozi (Renew, Francie), europoslanec a jeden z aktérů konference, je přesvědčen, že čím širší diskuse, vyšší účast občanů, intenzívnější iniciativy a větší záběr akcí, tím silnější bude šance na lepší zhodnocení tohoto výjimečného procesu. "Je jasné, že Konference o budoucnosti Evropy bude úspěšná a efektivní jen tehdy, když ji povedeme na lokální úrovni po celé Evropě. A to kdekoli, kde bude žít i jediný občan, jenž se zajímá o EU," uvedl.

Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE) je dobrovolný unijní experiment, v němž jsou obyvatelé členských států přizváni k tomu, aby se podíleli na vytváření příští politiky unie. Lidé se mohou zapojit několika způsoby: 800 náhodně vybraných se zapojilo do práce čtyř občanských panelů, z nichž vycházejí doporučení pro plenární zasedání CoFoE v lednu a únoru tohoto roku.

Za druhé, organizátoři připravili mnohojazyčnou digitální platformu, do níž se může každý přihlásit a sdílet tam své myšlenky, postřehy a výtky k EU. Zároveň pořádají místní akce, související s konferencí.

A do třetice organizují samy členské země národní panely, jež mají opět sloužit ke shromažďování nápadů. Názory z digitální platformy a národních panelů jsou rovněž předmětem práce pléna konference.

Když reformy, tak pořádné

Právě lokální skupiny dávají najevo chuť na skutečně ambiciózní reformy. V centru pozornosti občanů jsou zejména bezpečnost, migrace, klima, podmínky zaměstnanců a právo v EU. Zastánci celého projektu věří, že experiment povede k nastolení nové fáze demokracie, založené na větší transparentnosti.

Chorvatská eurokomisařka a místopředsedkyně pro demokracii a demografii Dubravka Šuica, která vede tým komise v CoFoE, označila probíhající dění jako "vznik nové evropské veřejné sféry".

Portál EURACTIV nicméně informoval, že se tento pokus dosud těší minimálnímu zájmu ze strany médií a multijazyčná platforma přilákala jen málo účastníků. Na vině má být nerovnoměrná propagace projektu v jednotlivých státech.

Důležitým zastáncem CoFoE zůstává Evropský parlament, zajímavé výstupy vzešly z občanských panelů. Zazněly náměty jako výběr unijních legislativců (členů komise) z mezinárodní soupisky, nebo třeba přání, aby se unie vydala cestou kvalifikované většiny o mnohem více hlasování, což by urychlilo rozhodování v EU.

Autor: PR ČLÁNEKFoto: , EP/Brigitte HASE

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ