Bohatý arabský svět miluje české zdravotníky, hlavně sestřičky. Několik z nich se stará i o samotného krále muslimů Abdalláha ibn Abd al-Azíze. Může za to MARTIN VRBA (37), spolumajitel společnosti G5 Plus, který exportuje tuzemské zdravotníky do zámožných arabských zemí v čele se svatou zemí - Saúdskou Arábií. "Sestřičky tam pracují dva roky a pak si doma koupí byt nebo postaví dům," říká Vrba.
V Česku si doktor průměrně vydělá 46 tisíc korun, zdravotní sestra 21 tisíc. Kolik to je v bohatých arabských zemích?
Doktor má nástupní čistou mzdu mezi osmi a 15 tisíci dolary měsíčně, to je tedy minimálně nějakých 160 tisíc korun. A sestřička si vydělá kolem milionu korun za rok. Přičemž může ušetřit klidně 80 až 90 procent, protože většinu nákladů jako ubytování nebo dopravu má hrazenu od zaměstnavatele. Ale nejezdí tam jen kvůli penězům, ale také za velmi zajímavou odbornou i životní zkušeností, zdokonalit si angličtinu, cestovat.
Největší zájem je právě o české sestry. Proč?
Je to celosvětově jedno z nejvíce poptávaných povolání. Podobně jsou na tom fyzioterapeuti, porodní asistentky a další obory. Obecným důvodem zájmu je, že bohaté arabské země mají opačný demografický problém než my - rodí hodně dětí, je tam vysoké procento mladých lidí, populace roste a nestíhá se o sebe starat. A v Česku máme ohromně kvalitní střední zdravotnický personál. Naše sestry jsou proto díky svému vzdělání, praxi a přístupu k pacientům kromě práce v normálních nemocnicích často žádány pro péči o VIP klientelu, šejky, princezny. Tyto země mají dostatek peněz, aby si mohly dovolit personál ze zahraničí.
Jsou vůbec v nemocnicích nějaké místní pracovnice?
Jsou, ale u místních žen pořád záleží na rodině, jaký obor jim umožní studovat. A pak často na dohodě s manželem, jestli a kde budou pracovat. Zrovna minulý měsíc si k nám z jedné velké nemocnice v Rijádu přijela vybírat sestry velice schopná ředitelka ošetřovatelství - Saúdka.
Více naleznete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 12. května 2014.