Hospodářství
Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled globální ekonomiky
09.04.2019 15:12
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,3 procenta z loňského tempa 3,6 procenta. Ve svém pravidelném jarním výhledu World Economic Outlook to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Příští rok by se ale růst měl vrátit na 3,6 procenta. Horší je také výhled pro Českou republiku.
Na letošní rok čekal měnový fond pro globální ekonomiku původně růst o 3,7 procenta, v lednu však výhled zhoršil na 3,5 procenta a v úetrý přistoupil k dalšímu zhoršení. Proti odhadu z loňského října je slabší také údaj za loňský rok, a to o 0,1 procentního bodu. Na vině je oslabení ve druhé polovině roku.
V případě České republiky čeká MMF na letošní rok tempo růstu 2,9 procenta, což by bylo stejně jako loni. V říjnu fond odhadoval, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky letos zpomalí pouze na tři procenta. Tehdy také fond odhadoval, že loňský růst dosáhne 3,1 procenta, i v tomto případě byla skutečnost nakonec horší.
Po silném růstu v roce 2017 a začátkem roku 2018 aktivita v globální ekonomice ve druhé polovině loňského roku výrazně zpomalila. Podle MMF to způsobila řada faktorů ve velkých zemích.
Obchodní napětí
Například růst čínské ekonomiky se snížil mimo jiné kvůli omezení stínového bankovnictví a kvůli obchodnímu napětí se Spojenými státy. Země eurozóny pak zpomalily více, než se čekalo, protože důvěra spotřebitelů i firem oslabila a výrobu aut v Německu narušilo zavedení nových emisních standardů. Navíc klesly investice v Itálii a zhoršila se vnější poptávka, zvláště z asijských zemí. Ekonomické aktivitě v Japonsku pak ublížilo několik přírodních neštěstí.
Svou daň si vybralo i rostoucí obchodní napětí, které ovlivnilo hlavně podnikatelskou důvěru, kromě toho se zhoršila i nálada na finančních trzích. Zpřísnily se také finanční podmínky. Situace se částečně zlepšila na začátku letošního roku, kdy americká centrální banka naznačila přestávku ve zvyšování úroků a trhy začaly být optimističtější ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou.
Brexit a problémy Itálie
Nejnovější prognóza MMF počítá s oživením ve druhé polovině letošního roku díky stimulům v Číně, nedávnému zlepšení nálady na globálních finančních trzích a zmírnění některých dočasných tlaků na ekonomiku eurozóny. Postupně by se také měly stabilizovat podmínky v některých rozvíjejících se zemích, které se teď potýkají s problémy, což je například Argentina a Turecko.
MMF upozornil, že případné rychlé vyřešení obchodních sporů by bylo nečekanou vzpruhou pro globální ekonomiku a důvěru investorů, celkově však ve výhledu vývoje globální ekonomiky převažují rizika dalšího zpomalení. Za ta fond považuje mimo jiné odchod Británie z EU bez dohody, fiskální problémy Itálie, které by mohly ohrozit celou eurozónu, či změnu v měnové politice USA.
Fond varoval, že kvůli zpomalování globální ekonomiky je potřeba se vyhnout chybným krokům, které by mohly poškodit ekonomickou aktivitu. Na národních úrovních je důležité, aby měnová politika zajistila, že inflace zůstane blízko cílů centrálních bank nebo se k němu bude snažit přiblížit. Na mezinárodní úrovni by hlavní prioritou jednotlivých zemí mělo být společné vyřešení obchodních neshod, aniž by to posílilo bariéry, které by dál destabilizovaly zpomalující ekonomiku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.