Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 korun. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. Informovala o tom společnost Interchange, která se zabývá převody peněz.
Zatímco česká měna i euro byly v loňském roce velmi stabilní, jiné měny zaznamenaly výrazný kurzový pohyb nahoru či dolů. Nejvíce loni oslabil rubl a čínský jüan, a to z důvodu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Naopak se dařilo právě české koruně, která posílila k euru o 1,13 procenta.
Jak Interchange upozornila, téměř 90 procent amerických a kanadských bankovek, 99,9 procenta britských bankovek a 94 procent eur obíhajících ve Španělsku vykazuje stopové množství kokainu. Čínské a japonské bankovky jsou kontaminovány kokainem výrazně méně.
Dodnes jsou na mapě světa státy, jejichž ekonomika je téměř stoprocentně postavená na hotovostních platbách a kde turista může zaplatit kartou jen v několika mezinárodních hotelech, jinak nikde. Dlouhodobě tomuto žebříčku vévodí Čad, na druhém místě je Angola a třetí v pořadí Etiopie. Ve všech těchto státech je rovněž velmi nízké procento obyvatel s bankovním účtem. V Etiopii je to například zhruba třetina obyvatelstva.
"Bylo by však mylné se domnívat, že hustá akceptační síť automaticky znamená, že všichni platí kartami. I v mnoha ekonomicky vyspělých zemích stále kraluje hotovost," uvedl generální ředitel Interchange Marek Nácovský. "Například ve Španělsku se hotovostní platby na celkovém objemu plateb podílí 87 procenty, v Itálii je to 86 procent, v Japonsku 82 procent a v sousedním Německu 80 procent. A v USA průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 67 procent obyvatel si nepřeje bezhotovostní společnost," dodal.