Nezaměstnanost v České republice v lednu podle údajů Úřadu práce ČR stoupla na 3,1 procenta z prosincových 2,9 procenta. Počet lidí bez práce se zvýšil o 14 490 na 230 022, přesto je to nejnižší lednová hodnota od roku 1997. Důvodem nárůstu počtu nezaměstnaných bylo především ukončování sezónních prací v souvislosti s koncem roku a zimou.
Zaměstnavatelé v lednu nabízeli 341.391 volných pracovních míst, jejich nabídka se tak meziměsíčně rozšířila o 434. Z krajů byla nejnižší nezaměstnanost v Praze, nejvyšší v Moravskoslezském kraji.
Podle ekonomů situace na trhu práce zůstává příznivá, a to díky vysokému počtu nabízených míst. V následujících měsících analytici očekávají spíše stagnaci než růst podílu nezaměstnaných. Na jedno volné pracovní místo letos v lednu připadlo v průměru 0,7 uchazeče. Podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jana Karmazína zaměstnavatelé stále mají zájem o nové zaměstnance hlavně v technických a dělnických oborech, v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.
Karmazín upozornil, že nezaměstnanost v lednu roste pravidelně. "Ve větší míře přicházeli do evidence Úřadu práce lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedl.
Jediným krajem s mírou nezaměstnanosti pod dvěma procenty byla v lednu Praha. Nejvíce se jí blížil Pardubický kraj s 2,4 procenta lidí bez práce. Nejvyšší nezaměstnanost 4,6 procenta zůstala na začátku roku v Moravskoslezském kraji.
Mezi okresy byl nejnižší podíl lidí bez práce v Praze - východ, kde činil 1,2 procenta. Okresy Praha-západ a Rychnov nad Kněžnou shodně vykázaly 1,5 procenta a Pelhřimovsko mělo 1,6 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na Karvinsku, a to 6,9 procenta. Mírně nižší byla na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila šest, resp. 5,9 procenta.
Celkové údaje o nezaměstnanosti podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška kontrastují s vývojem zaměstnanosti v průmyslu, kde se v prosinci prohloubil meziroční propad v počtu zaměstnaných. "Zdá se tedy, že zaměstnanci uvolňovaní z průmyslu jsou převážně agenturní pracovníci, kteří jsou obratem dáváni k dispozici pro jiná odvětví. Předpokládáme, že přes zpomalení ekonomiky uvedený proces bude ještě několik měsíců patrný," uvedl.
Za celý minulý rok dosáhl podíl nezaměstnaných osob 2,8 procenta a v roce 2018 to bylo 3,2 procenta. "Ačkoli v letošním roce předpokládáme další mírně zpomalování tuzemské ekonomiky, podíl nezaměstnaných osob by však měl vesměs stagnovat, jelikož trh práce má obvykle velkou setrvačnost," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.