Jisté, stálé a bezpečné - tato tři slova penzijní zajištění v současnosti rozhodně necharakterizují. Výnosy "bezpečných" dluhopisů a instrumentů peněžního trhu jsou téměř na nule a akciové trhy jako na houpačce.
Odborníci tvrdí, že "zlaté pravidlo", tedy volit do portfolia optimální mix aktiv podle věku investora, už neplatí. Krize tradiční investování obrátila naruby. Například Američané těsně před penzí, jejichž úspory ztratily kvůli krizi v letech 2007 a 2008 velkou část hodnoty, jsou nuceni volit agresivnější (a rizikovější) strategii, která jim dopomůže rychle získat část úspor zpět. S "bezpečnými" dluhopisy a jejich zanedbatelnými výnosy, které často ani nepokryjí inflaci, by se s penězi v budoucnu mohli rovnou rozloučit.
Portfoliomanažeři se shodují, že je situace v oblasti investic na důchod stejně nepříznivá jako během dlouhodobého medvědího trhu v 60. a 70. letech. Penzistů díky prodlužující délce života přibývá a kupní sílu jejich úspor drtí inflace.
Kup a drž 60 procent akcií a 40 procent dluhopisů - funguje to ještě?
Investoři stojí před těžkou volbou. Mají chtít vyšší očekávaný výnos za cenu většího rizika, nebo po zkušenostech z minulých let raději držet své portfolio v bezpečí? Divoké skoky akciových trhů mnoho drobných investorů od akcií odrazují. Podle Investment Company Institute odteklo z amerických akciových fondů od konce roku 2008 260 miliard USD, zatímco 800miliardový příliv zažily fondy dluhopisové.
Na druhou stranu k tomu, aby investoři pokryli kolosální ztráty, které utrpěli během krize, nemají jinou volbu než jít zpět do akcií, protože centrální banky drží úrokové sazby na rekordních minimech, což se promítá do ubohých výnosů dluhopisů.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s magazínem investicniweb, naleznete zde.