Záměr umožnit dobrovolně převádět část peněz na důchodové pojištění do soukromých fondů po zavedení třetí etapy důchodové reformy bude jedním z témat, která budou ministři v pondělí projednávat na schůzi vlády. Vyplývá to z programu, který vláda zveřejnila na svých internetových stránkách.
Zatímco nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru, odborně nazývané opt-out, by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Další dvě procenta by si doplatili sami.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo se postará o důchody? Soukromé společnosti
Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu. Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení, jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral. Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala Česká správa sociálního zabezpečení.
ČTĚTE TAKÉ: Důchodci nedostanou tři tisíce, které slibovala opozice
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas již loni připustil, že by využití této možnosti nemuselo být výhodné pro všechny zaměstnance. Výhrady k Nečasovu záměru netají opozice ani odbory. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka by naopak přijetí změn pomohlo spravedlivěji rozložit mezi jednotlivé generace náklady stárnutí české populace.
ČTĚTE TAKÉ: Do důchodu se půjde v 65 letech. Senátoři jsou také pro
Nečas by si přál, aby se třetí etapa reformních kroků spustila od příštího roku. Mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský oznámil, že by ministerstvo mělo vládě návrh zákona předložit do konce června.
Foto: archiv