Rozdíl v platech mužů a žen v Německu i v loňském roce čítal 21 procent. Uvedl to německý statistický úřad, podle kterého se rozdíl po odečtení strukturálních faktorů sníží na šest procent. Zajímavostí je, že mnohem vyrovnanější jsou platy mužů a žen v zemích bývalého východního Německa než na západě země.
Zatímco v zemích někdejší Německé demokratické republiky je rozdíl v platech jen sedmiprocentní, v zemích bývalého západního Německa činí 22 procent.
Velká část rozdílu v platech obou pohlaví je podle statistického úřadu způsobena tím, že ženy častěji pracují v odvětvích, v nichž jsou obecně nižší platy, a také jsou nezřídka zaměstnány na částečný úvazek, což s sebou znovu obecně nese nižší výdělek. Když se to vezme v úvahu, ukáže se, že ženy za stejnou práci dostávají o šest procent méně než muži.
I když německá vláda usiluje o to, aby se rozdíly v platech mužů a žen snižovaly, jde to jen pomalu. V roce 2006 rozdíl činil 23 procent, o čtyři roky později 22 procent a od roku 2016 je na 21 procentech.
Na přetrvávající rozdíly v pondělí nezvyklou akcí upozorní berlínský dopravní podnik, když ženám nabídne o 21 procent levnější celodenní jízdné než mužům.
Velká nerovnováha v platech mužů a žen panuje nadále také v Česku. Ve veřejném sektoru podle loňských údajů rozdíl činil 18 procent, v soukromém dokonce 23 procent.