Pozor na nákup drahokamů, až v 85 procentech jde o falza, varuje šéf ČOI

Ekonomika
1. 9. 2013 14:30
Vladimír Velčovský, šéf České obchodní inspekce.
Vladimír Velčovský, šéf České obchodní inspekce.

Šéf České obchodní inspekce Vladimír Velčovský varuje zakazníky před podvody při nákupech drahokamů. "Až v 85 procentech případů jde o falza," říká v rozhovoru pro nové vydání časopisu TÝDEN.

Letošní léto končí. Kolik kontrol stánků, koupališť či hradů během něj vaši inspektoři provedli?

Provedli jsme 272 kontrol, přičemž téměř ve třetině z nich bylo nějaké zjištění. Udělili jsme dosud padesát sankčních opatření v celkové výši 73 tisíc korun, další správní řízení dosud nebyla ukončena.

Bylo to více než loni?

V porovnání s loňským rokem je situace velmi podobná. Problémy nejsou tak zásadního charakteru a výše pokut se pohybuje mezi jedním až pěti tisíci korun.

Na jaké další odvětví se zaměřujete?

Naší úlohou je hlídat poctivost prodeje a chránit zákazníka. Škála kontrolovaných subjektů je proto široká. Vedle toho příležitostně pořádáme jednorázové a mimořádné akce, kdy se zaměřujeme například na auta a přetočené tachometry v nich, na prodejce drahých kamenů nebo na dodávky uhlí, aby zákazníci nebyli ošizeni. Prioritou však nadále zůstává ochrana spotřebitele před nebezpečnými výrobky a službami.

Jak hojně se přetáčejí tachometry v autech?

Je zjištěno, že nejvíce ojetých aut se prodává na podzim. Po létu se jich lidé zbavují. Udělali jsme akci v autobazarech a v 91 procentech jsme našli problém. Množství přetočených kilometrů se pohybovalo od 15 do 45 tisíc, a to by lidé měli vědět. Pak záleží, jak budou s tou informací pracovat. Téměř nikdo nepozná, když si sedne do auta, kolik má najeto. Druhou věcí je, že asi málokdo bude kontrolovat najeté kilometry u auta za 30 nebo 40 tisíc, jenže jiné to bude u auta za milion korun. Tam už se vyplatí investovat tři až pět tisíc korun a najmout si soudního znalce.

Drahé kameny jsou také vítanou komoditou pro podvodníky?

Jejich prodej eskaluje v letních měsících, kdy je například v Praze velké množství zahraničních turistů. V porovnání s jinými zeměmi jsou zdejší šperky a drahokamy o něco levnější. Přesto jde až v 85 procentech případů o falza. Tedy kvalita zboží, která je deklarována třeba i na vydaném certifikátu, neodpovídá skutečnosti.

* Jaké nejvyšší pokuty letos ČOI udělila?

* Jak vidí šéf inspekce budoucnost předváděcích akcí v České republice?

* V jakých segmentech trhu vidí největší hrozby do budoucna?

* Kolik případů řeší ročně obchodní inspekce?

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 2. září.

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ