Šéf České obchodní inspekce Vladimír Velčovský varuje zakazníky před podvody při nákupech drahokamů. "Až v 85 procentech případů jde o falza," říká v rozhovoru pro nové vydání časopisu TÝDEN.
Letošní léto končí. Kolik kontrol stánků, koupališť či hradů během něj vaši inspektoři provedli?
Provedli jsme 272 kontrol, přičemž téměř ve třetině z nich bylo nějaké zjištění. Udělili jsme dosud padesát sankčních opatření v celkové výši 73 tisíc korun, další správní řízení dosud nebyla ukončena.
Bylo to více než loni?
V porovnání s loňským rokem je situace velmi podobná. Problémy nejsou tak zásadního charakteru a výše pokut se pohybuje mezi jedním až pěti tisíci korun.
Na jaké další odvětví se zaměřujete?
Naší úlohou je hlídat poctivost prodeje a chránit zákazníka. Škála kontrolovaných subjektů je proto široká. Vedle toho příležitostně pořádáme jednorázové a mimořádné akce, kdy se zaměřujeme například na auta a přetočené tachometry v nich, na prodejce drahých kamenů nebo na dodávky uhlí, aby zákazníci nebyli ošizeni. Prioritou však nadále zůstává ochrana spotřebitele před nebezpečnými výrobky a službami.
Jak hojně se přetáčejí tachometry v autech?
Je zjištěno, že nejvíce ojetých aut se prodává na podzim. Po létu se jich lidé zbavují. Udělali jsme akci v autobazarech a v 91 procentech jsme našli problém. Množství přetočených kilometrů se pohybovalo od 15 do 45 tisíc, a to by lidé měli vědět. Pak záleží, jak budou s tou informací pracovat. Téměř nikdo nepozná, když si sedne do auta, kolik má najeto. Druhou věcí je, že asi málokdo bude kontrolovat najeté kilometry u auta za 30 nebo 40 tisíc, jenže jiné to bude u auta za milion korun. Tam už se vyplatí investovat tři až pět tisíc korun a najmout si soudního znalce.
Drahé kameny jsou také vítanou komoditou pro podvodníky?
Jejich prodej eskaluje v letních měsících, kdy je například v Praze velké množství zahraničních turistů. V porovnání s jinými zeměmi jsou zdejší šperky a drahokamy o něco levnější. Přesto jde až v 85 procentech případů o falza. Tedy kvalita zboží, která je deklarována třeba i na vydaném certifikátu, neodpovídá skutečnosti.
* Jaké nejvyšší pokuty letos ČOI udělila?
* Jak vidí šéf inspekce budoucnost předváděcích akcí v České republice?
* V jakých segmentech trhu vidí největší hrozby do budoucna?
* Kolik případů řeší ročně obchodní inspekce?
Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 2. září.