„Donutili jsme Českou poštu snížit ceny,“ říká Petr Chvátal, odcházející šéf české pobočky největší evropské expresní zásilkové firmy TNT Express Worldwide. Prozatím ho zastoupí finanční ředitelka Ivana Prosecká.
Od loňského roku jste zavedením služby Mailfast začali konkurovat České poště v oblasti mezinárodních listovních zásilek. Jak na to pošta reagovala?
Zlevněním. Standardní ceníky jsme nasadili mírně levnější než Česká pošta. Protože ale nejde o službu masově používanou, využívá ji několik desítek firem, velmi časté jsou individuální ceníky na míru.
Takže Mailfast není určen pro jednotlivce?
O minimálním objemu zakázky se dá vyjednávat, ale pro naše zákazníky jsou typické stovky zásilek. Jde o službu, kdy větší množství zásilek vyzvedneme na jednom místě a distribuujeme je na mnoho jednotlivých adres prostřednictvím našeho smluvního partnera nebo národních pošt v zahraničí. To se liší od expresních zásilek, které mají obvykle jednoho odesílatele a jednoho příjemce.
Chystá se TNT konkurovat po liberalizaci domácího poštovního trhu České poště? Kdo další by přicházel v úvahu?
V oblasti, kde k liberalizaci možná v avizovaném roce 2013 dojde, by poště konkurovala spíše divize TNT Post ČR. My se zaměřujeme na neregulovanou oblast mezinárodní pošty. Které další subjekty budou schopny kvalitou své přepravní sítě soupeřit s Českou poštou, nedokážu říct. Možná některá z národních pošt okolních zemí, jedním z nejsilnějších hráčů je Deutsche Post.
Petr Chvátal (45) |
Rodák z Karlových Varů vystudoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci. Šéfoval pražskému hypermarketu Globus Černý Most, byl country managerem výrobce čisticích prostředků SC Johnson. Od roku 2000 je ředitelem dceřiné firmy nizozemské společnosti TNT Express Worldwide, jež na tuzemském trhu působí od roku 1992. Předpokládaný obrat za loňský rok je kolem 1,2 miliardy korun. V roce 2006 vykázala firma čistý zisk 242 milionů. Země, s nimiž si Česká republika vymění prostřednictvím TNT Express ČR nejvíce zásilek, jsou: Německo, Británie, Benelux a Čína. Jejími konkurenty jsou v Česku DHL, Fedex, UPS, Toptrans a Česká pošta. Nizozemský holding TNT měl původně tři divize - poštovní, expresní a logistickou. Poslední z nich byla před dvěma lety prodána. TNT podporuje logistickou agenturu Organizace spojených národů a v rámci World Food Programme v Česku zavedla pravidelný Pochod proti hladu. Petr Chvátal je rozvedený, má dospělého syna. Rekreačně hraje golf, mezi jeho další koníčky patří automobilismus, jachting, uklidňuje ho práce na zahradě. Řídí služební Audi A6. Jednatelka a finanční ředitelka firmy Ivana Prosecká (47) vystudovala obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické, sedm let pracovala ve společnosti Wrigley. V TNT Express působí od roku 2001. |
Jak podle vás po liberalizaci bude fungovat doručování drobných zásilek do odlehlých míst republiky, jejichž ztrátovou obsluhu dotuje Česká pošta z lukrativnějších zásilek?
Tato sociální funkce České pošty jí zřejmě zůstane. Nedá se říct, že by pošta v náročnějších oblastech udržovala stejnou kvalitu a frekvenci doručování jako v těch ziskových. Kdokoli nový na trh vstoupí, to udělá stejně a bude přednostně nabízet služby v atraktivních oblastech.
Prosecká: Zákon ale pravděpodobně ošetří věci tak, aby nedošlo ke znevýhodnění České pošty.
Co se podle vás stane s cenami?
Záleží na tom, jak nákladné bude pro alternativního dodavatele vstoupit na tento trh. V lukrativnějších oblastech zřejmě dojde k mírnému snížení cen. Na druhou stranu už teď Česká pošta poskytuje přijatelné ceny a ještě dokáže být slušně zisková.
Jak zisková je branže expresních zásilkových služeb?
Náš provozní zisk se pohybuje kolem 25 procent. Letošní rok bude mírně horší, doplatili jsme na silnou korunu. S řadou velkých zákazníků máme uzavřené ceníky v eurech. Dalším důvodem je tlak na cenu ze strany velkých klientů, kteří využívají náš vozový park.
Jaký má TNT podíl na trhu expresních zásilek v Česku?
Pokud trh definujeme jako expresní přepravu s určitými službami – vyzvedávání a doručování zásilky bez toho, aby odesílatel či adresát pro ni museli někam chodit, dále clení, balení, přebalování, tak máme asi více než čtvrtinu trhu. DHL má o deset až dvanáct procent více. Když jsem do společnosti přišel, byl poměr TNT vůči DHL zhruba šestinový.
Jak se vám to podařilo? Nasadili jste agresivní cenovou strategii?
Utkáváme se samozřejmě s cenou, kterou jsme schopni ušít na míru jednotlivým zákazníkům. Přepravci zásilek ale do cenových válek v pravém slova smyslu nevstupují – výnos z nich by byl krátkodobý. Expresní mezinárodní přeprava vyžaduje hustou přepravní síť a mnoho lidí, kteří pracují pečlivě a přesně. Zákazníci o tom mají povědomí a chápou, že služby nelze nabízet pod cenou. Kdo šetří na budování přepravní sítě, nebude časem schopen dodržet termíny dodávek. Klient s každou zásilkou prožívá unikátní zkušenost a tu špatnou nebude chtít opakovat.
Celý text rozhovoru najdete v aktuálním vydání časopisu Týden.
Foto: Lucie Pařízková