Za první pololetí se ve světě uskutečnilo 507 primárních veřejných úpisů akcií (IPO), které emitentům vynesly 71,9 miliardy dolarů. Počet primárních emisí proti stejnému období loni klesl o 28 procent, objem naopak stoupl o víc než 15 procent. Vyplývá to ze studie společnosti EY Global, která mapuje globální trh s primárními úpisy.
Největší podíl mezi emitenty mají technologické firmy, společnosti poskytující zdravotní péči a průmyslové podniky. V těchto třech odvětvích se uskutečnilo v prvním pololetí 266 IPO. Od investorů se získalo 47,8 miliardy dolarů, tedy 66 procent globálních výnosů.
Region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika) zaznamenal v prvním pololetí výrazný pokles. Na tamních burzách se uskutečnilo 123 primárních veřejných úpisů, jejich počet tak meziročně klesl o 53 procent. Emitentům vynesly 16 miliard dolarů, o 48 procent méně než v loňském 1. pololetí.
Evropským burzám se ale ve druhém čtvrtletí dařilo mimořádně dobře. Počet IPO se proti prvnímu letošnímu čtvrtletí zvýšil o 100 procent (uskutečnilo se 48 primárních úpisů) a jejich výnosy stouply o 3338 procent na 12,5 miliardy dolarů.
"Na rozdíl od regionu EMEIA jako celku v Česku žádné výrazné oživení na trhu s primárními veřejnými emisemi neočekáváme. České společnosti jsou stále přesvědčeny, že bankovní úvěry jsou pro ně levnějším a flexibilnějším zdrojem financování než kapitálový trh. Navíc je odrazují možné větší nároky na reporting," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY v ČR Peter Wells.
Ve druhém letošním pololetí ale v Česku očekává několik nových dluhopisových emisí. A dá se podle něj rovněž předpokládat, že firmy budou k získání menšího objemu peněz využívat ve větší míře nový trh pro malé a středně velké inovativní společnosti na trhu pražské burzy Start.
Burza v New Yorku přes meziroční pokles byla co do výnosů primárních emisí v prvním letošním pololetí světovou jedničkou a elektronický burzovní trh Nasdaq skončil hned za ní na druhém místě. V Severní a Jižní Americe mají burzy ve Spojených státech jednoznačně dominantní postavení
Primární úpisy v regionu Asie a Tichomoří ovlivňuje pokračující obchodní napětí mezi Čínou a Spojenými státy, takže zdejší aktivita zatím za výsledky roku 2018 zaostává. Počet emisí za první pololetí se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 12 procent na 266 IPO a jejich výnosy o 27 procent na 22,3 miliardy dolarů.
Přesto tento region nadále zůstává u primárních úpisů globální jedničkou, v první desítce burz světa co do počtu IPO jich má šest. Primární emise na tamějších burzách na hlavním trhu mají první den obchodování průměrnou návratnost kolem 19 procent a aktuální průměrnou návratnost 34 procent, což dokládá, že kurzy akcií po IPO mají pozitivní vliv na náladu investorů.