Průměrný příspěvek lidí, kteří si spoří v rámci penzijního připojištění, byl na konci března 434 korun. V porovnání s minulým rokem letos o 1,7 procenta klesl. Vyplývá to z údajů zveřejněných v pondělí ministerstvem financí. Podle šéfa Asociace penzijních fondů za to mohou nově spořící.
"Za snížením příspěvků je nárůst nových účastníků," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Jejich počet v prvním čtvrtletí stoupl o 50 tisíc na 4,62 milionu. Počet nově uzavřených smluv činil 163 tisíc, což bylo meziročně o 42 tisíce více. "Tyto nové smlouvy si uzavírali většinou mladší lidé, pro které zatím není spoření na stáří nijak důležité," řekl Rusnok. Proto si ukládají nižší částku.
Podobný názor má i analytik poradenské společnosti AWD ČR Jan Macek. "Nalákaly je změny, ke kterým má v penzijním spoření dojít od příštího roku," řekl. Do konce listopadu totiž mají lidé poslední možnost uzavřít si připojištění za současných podmínek. Lidé, kteří uzavřou smlouvu později, přijdou například o možnost jednorázově si po 15 letech vybrat polovinu naspořených prostředků. Navíc budou muset fondy jejich peníze opatrněji investovat, takže jejich úspory na účtu neklesnou pod částku, kterou do fondu vloží. Peníze ze smluv uzavřených od příštího roku budou fondy investovat bez ohledu na toto pravidlo. Jejich výnosy tak mohou být podstatně vyšší, ale také na tom může mnoho lidí prodělat.
Změní se výše státního příspěvku
Od ledna příštího roku by však mělo dojít i ke změnám ve výši státního příspěvku. Nyní lze na příspěvek státu dosáhnout již při měsíční úložce 100 korun. Nově jej získají pouze ti, kteří budou spořit alespoň 300 korun měsíčně. V případě, že budou však lidé odkládat tisíc korun měsíčně, navýší se jejich státní příspěvek až na 230 korun proti nynějším 150, což je maximální výše příspěvku.
To by naopak mělo nahrávat tomu, že si lidé příspěvky navýší. "K tomu podle mého dojde až na konci roku," řekl Jan Šimek z poradenské společnosti Broker Consulting. Do té doby podle něj lidi nic nenutí vlastní příspěvek navyšovat.
Údaje ministerstva financí upozornily ještě na jeden trend v penzijním připojištění. Stagnuje totiž počet zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům přispívají na spoření, a současně se zvyšuje počet penzijních připojištění, na něž zaměstnavatel přispívat přestal. V prvním čtvrtletí stát evidoval 1,28 milion smluv, na něž zaměstnavatel alespoň jednou přispěl, ale pouze 843 penzijních připojištění, na která ve sledovaném období přispíval.
To znamená, že pouze na 65,8 procenta penzijních připojištění, na která někdy zaměstnavatel dával peníze, přispíval i ve sledovaném období. Na konci roku 2011 byl tento podíl 70,1 procenta, na konci roku 2010 71,7 procenta a ke konci roku 2009 zaměstnavatelé poskytovali příspěvek na 71,9 procenta penzijních připojištění.