Japonský jen od nástupu globální recese strmě posiluje. Ne že by to bylo díky oslňujícímu výkonu jeho ekonomiky, spíše šlo o odklon od jiných světových měn směrem do Asie. Už se ale zdá být silně nadhodnocený.
Nejnižší úrokové sazby na světě a vyhlídka slušného oslabení měny v budoucnu. Ideální doba chytnout příležitost za pačesy a vzít si hypoteční nebo investiční úvěr v japonské měně! Na následujících řádcích se podíváme pod pokličku japonské ekonomiky: důvodů pro oslabení jenu najdeme víc než dost.
Zadlužení důchodci
Vládní dluh Japonska představuje asi 220 procent HDP, nic nového pod sluncem. Zároveň ale japonská populace stárne nejrychleji na světě (viz graf níž) a daňových poplatníků na umoření této sekery ubývá. Do dneška se dluh financoval pomocí domácích úspor (viz můj předchozí článek Jak rozlišovat mezi evropskými hříšníky), těch ale rychle ubývá, jak důchodci místo vládních dluhopisů kupují zboží na svou vlastní spotřebu. Výsledkem jsou rostoucí importy, které loni poprvé od roku 1990 překlopily obchodní bilanci do záporu.
Není se co divit, rostoucí hodnota jenu podkopala konkurenceschopnost domácích vývozců na úkor jejich rivalů z Evropy a USA. A když k tomu připočteme absolutní závislost Japonska na dovážené energii, umocněnou zavřením všech 53 jaderných reaktorů po loňském zemětřesení, dostaneme zemi, jejíž role klíčového vývozce kapitálu se velmi rychle hroutí. Ani se nenadějeme a japonský dluh se bude muset částečně financovat ze zahraničí - a obávám se, že jeho atraktivita se za dnešních podmínek pohybuje blízko nuly. Prvním krokem pro zatraktivnění dluhopisů bude jejich zlevnění oslabením měny.
Když se přesuneme na chvíli od makroekonomických statistik do politiky, ani zde země vycházejícího slunce stabilitou neoplývá. Vyhrocený vztah s Čínou kvůli ostrovům v Japonském moři může být krátkou epizodou, vyhlídky na příští politický střet na Dálném východě ale také příliš kupců japonského jenu nepřilákají.
Více čtěte na stránkách magazínu FinMag.