Prodat <span>pražské letiště?</span> Ještě to proberme, říkají zelení

Ekonomika
14. 6. 2008 19:26
Letadlo ze Spojených států na letišti v Ruzyni.
Letadlo ze Spojených států na letišti v Ruzyni.

Letadlo ze Spojených států na letišti v Ruzyni.Širší vedení Strany zelených nesouhlasí s privatizací státního Letiště Praha, dokud se ve veřejné odborné diskusi neprokáže, že přínosy privatizace výrazně převyšují její možná rizika a zda by pro Českou republiku nebylo ekonomicky a strategicky výhodnější si letiště ponechat.

 Na tiskové konferenci během jednání republikové rady zelených to řekl místopředseda rady Matěj Stropnický. Zelení dále požadují, aby o privatizaci Letiště Praha jednala koalice.

Zájem o privatizaci pražského letiště už podle ministra dopravy Aleše Řebíčka projevilo asi 65 investorů. Vláda chce na Letiště Praha uspořádat tendr a prodat 100 procent akcií strategickému partnerovi. "Praha je jediným významným letištěm v regionu, které bude v letech 2008 a 2009 privatizováno, takže očekávám velký mezinárodní tendr," řekl již dříve Řebíček. Dodal, že vítěz nebude vybrán čistě na základě finančního kritéria, protože letiště potřebuje strategického partnera.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek na Sardinii: Berlusconi, ropovod a Aeroflot

Pražské letiště je nyní považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Čistý zisk letiště loni vzrostl o 14 procent na 1,1 miliardy korun. Hodnotu podniku mají zvýšit i pozemky, které stát hodlá koupit pro budoucí novou ranvej. Valnou část pozemků vlastní finanční skupina Penta, která o prodeji se zástupci státu jedná.

DÁLE ČTĚTE: Premiérova dovolená: Topolánek se setkal s J&T i ČEZ

Nový majitel by měl být znám ve druhé polovině příštího roku. Zájem předběžně vyjádřilo zhruba 50 společností. Je mezi nimi například Flughafen Wien, německé společnosti Hochtief Airports a Fraport, francouzská Aéroports de Paris, australská skupina Macquarie Airport, španělská společnost Abertis Airports nebo české a slovenské investiční skupiny Penta, J&T a PPF Investments.

ČTĚTE TAKÉ: Odklepnuto: vláda řekla ano prodeji ruzyňského letiště
ČTĚTE TAKÉ: Pozemky pro ranvej: Řebíček popírá dohodu s Pentou 

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Nvidia je první firmou, jejíž tržní hodnota dosáhla pěti bilionů USD

Ekonomika
30. 10. 2025

Cloudová služba Microsoft Azure má výpadek, postihl i aerolinky

Ekonomika
Aktualizováno: 30. 10. 2025 00:19
Jerome Powell

Fed snížil úroky o čtvrt procentního bodu do pásma 3,75 až 4,00 procenta

Ekonomika
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ