Prodej kryptoměn v Česku v lednu stoupl na půl miliardy korun

Ekonomika
12. 2. 2021 20:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku se v lednu prodaly bitcoiny a další kryptoměny za téměř půl miliardy korun. Znamená to meziroční nárůst o polovinu. Za rostoucím objemem stojí zvyšující se cena bitcoinu i stoupající poptávka, která ji doprovází. Vyplývá to z aktuálních údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Bitcoin od začátku roku podle serveru Kurzy.cz posílil o 64 procent na současných více než 48 tisíc dolarů, tedy asi jeden milion korun. Od začátku února přitom přidal 43 procent. Očekává se, že v brzké době překročí hranici 50 tisíc dolarů.

"Rostoucí cena bitcoinu vyvolává zvýšený zájem investorů, včetně těch amatérských, kterým napomáhá snadný nákup prostřednictvím internetových a mobilních aplikací. Zároveň roste zájem i o další kryptoměny, jako je ethereum a podobně," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Růst poptávky podporuje i příchod známých investorů, jako byl nedávno majitel Tesly Elon Musk, nebo akceptace bitcoinu platební sítí PayPal. Za celý loňský rok se v ČR prodaly kryptoměny za zhruba čtyři miliardy korun, což je o třetinu více než v roce 2019.

Hodnota bitcoinu je vysoce proměnlivá. Podle odborníků jde o rizikovou investici, kterou navíc stále častěji označují za součást současné finanční bubliny. Sílí také hlasy pro regulaci kryptoměn.

Bitcoin a další kryptoměny zažívají podle analytika Purole Trading Štěpána Hájka podobný boom jako v roce 2017. "Rozdíl mezi tehdejším růstem a současným stavem je v zapojení velkých institucí. Objemy monetárních a fiskálních stimulů neustále narůstají, což podkopává důvěru v tradiční peníze a podporuje poptávku po alternativních měnách, jako jsou kryptoměny. Tento trend s největší pravděpodobností jen tak neskončí, rychlý vertikální vývoj ovšem dělá trh extrémně spekulativním a rizikovým a může předpovídat větší korekci," dodal Hájek.

V dalších měsících by bitcoin mohl podle expertů dále posilovat. Důvodem je současná expanzivní měnová politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových. Klesající úrokové míry a nejistota na akciových trzích tak vedou část investorů k nákupům zlata nebo kryptoměn, které jsou někdy ke zlatu přirovnávány. Někdy jsou dokonce, přes svou vysokou nestabilitu, označovány jako digitální zlato.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/EdZbarzhyvetsky

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ