Rozdíl mezi státem a soukromými firmami? Dva tisíce korun

Ekonomika
28. 6. 2014 06:38
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zaměstnanci mají důvod k radosti. Na jejich výplatní pásky a tím i do peněženek se letos po roční přestávce opět vrátily mimořádné odměny. A nejsou zrovna nízké. V soukromých firmách tvoří sedm procent průměrné mzdy, ve státní a veřejné sféře pak dosahují tří procent průměrného platu. Ve své zprávě o průměrných výdělcích to tento týden konstatovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pro rok 2013 totiž došlo k zavedení takzvané solidární daně z příjmů a zrušení stropů u pojistného na zdravotní pojištění. Firmy se chtěly vyhnout zvýšeným nákladům pro sebe i své vysokopříjmové zaměstnance a vyplatily jim mimořádné odměny už koncem roku 2012. V minulém roce je pak přidělovaly minimálně.

Nejvyšší podíl mimořádných odměn ministerstvo zaznamenalo v peněžnictví a pojišťovnictví, kde tvořily v prvním čtvrtletí letošního roku průměrně 20,1 procenta mzdy. Druhý nejvyšší podíl pak statistici zaznamenali v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla. V průměru se v něm podílely na mzdě 19,6 procenta.

Ve státních a veřejných úřadech, nemocnicích či podnicích byl nejvyšší podíl mimořádných odměn na průměrném platu vykázán v odvětví zdravotní a sociální péče. Průměrně se tak mimořádné odměny u sestřiček a ošetřovatelek podílely na platu pěti procenty.

Ve státním více

Podle údajů ministerstva přitom v prvním čtvrtletí vzrostla mzda jak v soukromých firmách, tak ve státní správě. Průměrná hrubá mzda v soukromých firmách se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšila o 3,1 procenta na 26 239 korun. Ve státní a veřejné sféře pak průměrný hrubý plat meziročně vzrostl o 1,5 procenta na 24 751 korun.

O skutečných příjmech lidí však podle ekonomů daleko více než průměrná mzda vypovídá takzvaný medián neboli střední mzda. Dělí lidi z hlediska příjmu na dvě početně stejné poloviny a je méně ovlivněn extrémně vysokými a extrémně nízkými příjmy než průměr, na který nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců.

V soukromých firmách tak medián dosáhl 21 271 korun hrubého měsíčně, zatímco ve státní a veřejné sféře si podle něj lidé přišli na daleko více peněz. Medián hrubého platu zde totiž dosáhl 23 351 korun, což je o 2088 korun více než v soukromém sektoru. Podle ekonomů je to dáno tím, že ve státní správě pracuje více lidí s vysokoškolským vzděláním než v té soukromé.

Autor: - pcl -Foto: archiv , Sedmík Robert

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ