Soudcovská unie zásadně nesouhlasí s přesunem agendy rozhodování účastnických sporů z Českého telekomunikačního úřadu na soudy, vedlo by to k zahlcení soudů a prodloužení jejich řízení. Unie na svém shromáždění v Českých Budějovicích také vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo jednání o zřízení Nejvyšší rady soudnictví, která by reprezentovala soudní moc a pomohla vyřešit dlouhodobé problémy justice. Po jednání o tom informovala prezidentka unie Daniela Zemanová.
Návrh vlády, který počítá s přechodem agendy související se stížnostmi na vyúčtování telekomunikačních služeb z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na soudy, by je podle viceprezidenta unie Tomáše Novosada zahltil a zvýšil náklady na jejich vypořádání. "Jde o významnou množstevní agendu, čítající několik set tisíc sporů každým rokem. Už teď je justice přetížená, máme problémy s dodržováním přiměřené délky řízení, a pokud přejdou tyto obrovské počty nových sporů na soudy, tak opravdu hrozí zahlcení soudů a řízení se dál prodlouží v těch věcech, které jsou pro občany podstatnější," řekl Novosad.
Jde v podstatě o spory mezi operátory a jejich zákazníky, to znamená například s dlužníky, kteří neplatí za hovory či internetové připojení. Právní jistota občanů je teď podle Novosada zaručena. Pokud nejsou spokojeni s tím, jak ČTÚ rozhodne, tak se mohou obrátit na soud. Takových případů je dosud minimum. "Jsou to spory o dlužné částky, a ti lidé povětšinou dluží a nemají věcné argumenty," uvedl.
Ministerstvo průmyslu sice vypočítalo, kolik by bylo v případě přesunu agendy třeba obstarat nových zaměstnanců soudů, jak na úrovni administrativní, tak soudcovské, ale podle soudců jde o systémově špatný krok. Unie chce proti březnovému návrhu vlády, který je v paragrafovém a připomínkovém řízení, a podle ní v rozporu s celosvětovým odbřemeňováním soudů, přesvědčit veřejnost, poslance i senátory.
Zřízení Nejvyšší rady soudnictví je podle prezidentky unie potřebné. "Čím dál tím více se ukazuje, že soudní moc musí projevit v některých situacích svůj názor, ale potom je otázkou, zda mají mluvit předsedové soudů, soudcovská unie,... nikdo z nich nemá potřebnou legitimitu. To soudní moci škodí a komplikuje to její práci," řekla. Nutné je podle ní diskutovat o jejích kompetencích. Soudcovská unie se domnívá, že by měly být zejména personální, týkající se výběru soudců a soudních funkcionářů, ale také organizačních záležitostí. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale neexistuje jistota, že by správu justice tento orgán vykonával lépe než ministerstvo.
Soudcovská unie ČR, která po dva dny v Českých Budějovicích bilancovala i 25 let svého působení a řešila další aktuální otázky soudnictví, jmenovala čestným členem filosofa a někdejšího ministra školství Jana Sokola a čestným prezidentem ústavního soudce Tomáše Lichovníka.
S převodem agendy telekomunikačních sporů soudci nesouhlasí
Relax
17. 10. 2015 17:12Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Wavebreak Media LTD, Kamaryt Michal