Strojírenská skupina ČKD plánuje prodat výrobce kompresorů ČKD Kompresory. Stoprocentní podíl získá skotská skupina Howden. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal server Aktuálně.cz. Informaci nechtělo komentovat vedení ČKD, nevyjádřil se ani odborový předák ČKD Kompresory Tomáš Křeček.
Představitelé obou společností podepsali předběžnou smlouvu o koupi v červenci, nyní o budoucí změně majitele informovali vedoucí zaměstnance podniku, napsal server. Finální prodej by měl podle zdrojů z firmy následovat po uplynutí dvouměsíčního přechodného období, tedy v říjnu.
Změna majitele by mohla firmě ČKD Kompresory umožnit expandovat na nové trhy, píše Aktuálně.cz. Skupina Howden vedle Velké Británie působí také například ve Španělsku, Francii nebo v Africe, kde lze očekávat investice do oblasti plynu a ropy. Český výrobce kompresorů může naopak Skotům poskytnout letité zkušenosti se zakázkami v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku.
ČKD Kompresory vlastní firma ČKD Asset, kterou jako majoritní akcionář kontroluje miliardář Petr Speychal prostřednictvím britské firmy Hanbury Finance Limited. ČKD Kompresory je jednou ze čtyř součástí ČKD Group.
ČKD Kompresory je od loňska nové jméno společnosti ČKD Nové Energo, která v roce 2011 zvýšila tržby zhruba o desetinu na více než miliardu korun. Z výroční zprávy uložené ve Sbírce listin také vyplývá, že firmě se skoro 350 zaměstnanci předloni vzrostl zisk po zdanění o víc než pět procent na 33,3 milionu korun. Hospodářské výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil.
Historie skotské strojírenské společnosti Howden sahá do poloviny 19. století. Firma původně vyráběla kotle a parní motory pro námořní průmysl, postupem let se její portfolio rozšířilo o ventilátory, dmychadla, kompresory nebo výměníky tepla. Skupina Howden zaměstnává 4200 lidí, její dceřiné společnosti působí v 17 zemích světa. V loňském roce skupina Howden utržila 1,32 miliardy liber (zhruba 36,4 miliardy Kč).
Skotská skupina Howden koupí ČKD Kompresory
Ekonomika
30. 7. 2013 11:58ČKD Kompresory plánují změnu majitele.
Autor: ČTK Foto: ČTK