Skupina PPF Petra Kellnera prodala svůj podíl v Uralkali

Ekonomika
13. 9. 2013 10:50
Centrála PPF v pražských Dejvicích (ilustrační foto).
Centrála PPF v pražských Dejvicích (ilustrační foto).

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prodala podíl v ruské společnosti Uralkali. Vyhnula se tak propadům cen akcií Uralkali, která produkuje potaš, jež je základem pro výrobu hnojiv.

Podle informací TÝDNE z finančních kruhů se PPF zbavila celého podílu v ruském producentovi potaše. Akcie Uralkali PPF prodávala již v průběhu druhé poloviny roku 2012 a během prvních šesti měsíců letošního roku. Průměrná prodejní cena za jednu akcii se měla pohybovat okolo 37,7 dolaru.

Kellner tak opět prokázal schopnost prodat v pravý čas. Akcie totiž prodal před jejich mohutným poklesem, který začal letos v létě. Podobně výhodně prodal Českou pojišťovnu společně s dalším pojišťovacím byznysem ve střední a východní Evropě do rukou Generali v roce 2007.

Skupina PPF se k transakci nechtěla vyjadřovat. "Skupina PPF drží část svých aktiv v širokém portfoliu velmi likvidních prostředků, včetně různých druhů cenných papírů a hotovosti. Detailní strukturu tohoto portfolia PPF nezveřejňuje," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Skupina PPF držela akcie Uralkali necelý rok. Původně je totiž získala výměnou za 26,5 procenta akcií ruské banky Nomos loni v srpnu. Z informací zaslaných Uralkali londýnské burze vyplývá, že PPF tehdy obdržela 2,87 procenta ze všech akcií Uralkali. Z prodeje jejich akcií tak PPF mohla vyinkasovat přes dvanáct miliard korun.

Svého podílu se ke konci letošního července zbavil podle informací z londýnské burzy rovněž ruský miliardář Alexandr Nesis, s nímž Kellner spolupracuje na projektech v Rusku. Jsou například společně akcionáři v ruském těžaři zlata Polymetalu.

Konec potašového spojenectví

Skupina PPF se včasným prodejem vyhnula dramatickému propadu cen akcií Uralkali, který by její podíl znehodnotil. Důvodem poklesu, který začal letos na konci července, bylo ukončení spolupráce mezi Uralkali s Bělorusy, což vystrašilo investory, kteří se obávají převisu nabídky potaše nad poptávkou.

Akcie světových těžařů potaše včetně Uralkali se prudce propadly.Na trhu s potašem totiž skončil faktický duopol, kdy trh kontrolovalo konsorcium Uralkali společně s běloruským těžařem Belaruskali a na druhé straně světa pak severoamerické firmy v čele s kanadskou Potash Corp. Of Saskatchewan. Největší dodavatele potaše ale drtí soudní spory u amerických soudů, kdy je žalují odběratelé. Ti tvrdí, že společnosti porušovali antimonopolní právo.

Akcie Uralkali se kvůli sporům Uralkali a Belaruskali během obchodování poslední den v červenci zřítily až o 24 procent. Za posledních dvanáct měsíců proto Uralkali ztratila třetinu své hodnoty, která je v současnosti 16,7 miliardy dolarů.

Klesá rovněž cena potaše. Na čínském trhu, který je největším odběratelem potaše, se cena za tunu suroviny propadla z prosincových úrovní 470 dolarů na současných 325 dolarů. Podle obchodního ředitele Uralkali Olega Petrova se však cena nedostane pod hranici 300 dolarů za tunu. "Pokud cena půjde k hranici 300 dolarů za tunu, vzroste poptávka z Číny, Brazílie a Jižní Asie, což potáhne cenu nahoru," uvedl pro Bloomberg Petrov.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ