Sociální schopnosti aneb Jak se z boháčů stávají ubožáci

Ekonomika
21. 4. 2012 08:30
Čím je člověk bohatší, tím hůře vnímá lidské emoce.
Čím je člověk bohatší, tím hůře vnímá lidské emoce.

Kdo by si nepřál být bohatý, nedělat si starosti s penězi, mít možnost si koupit cokoli a řídit se při utrácení řídit jen a jen svými touhami? Bohatí si to mohou dovolit. Něco si ale za peníze koupit nemohou, třeba schopnost empatie.

Ze studie profesorů kalifornské univerzity vzešel poznatek, že čím jste bohatší, tím hůře jste schopni vnímat lidské emoce. Tři různé experimenty prokázaly, že jednotlivci s vyšším vzděláním, bohatstvím a sociálním statusem byli mnohem méně zdatní v odezíraní emocí z tváří ostatních lidí.

Podle vědců nezáleželo na pohlaví nebo národnosti. U jednotlivců z nižších příjmových skupin bylo zřejmé, že lépe vnímají potřeby ostatních a dokážou na ně lépe reagovat.

Znamená tučnější konto chudší společenský život?

Jako veličina se empatie měří těžko, proto bylo zapotřebí využít tří rozlišných experimentů. V prvním experimentu bylo osloveno 200 univerzitních zaměstnanců (od administrativních pracovníků po manažery), aby se podívali na fotografie tváří a identifikovali vyjádřené emoce. Nejvýše postavení dopadli nejhůře.

V dalším pokusu požádali autoři studie 106 studentů, aby se zúčastnili fiktivních pracovních pohovorů, v nichž hodnotili nejen své vlastní emoce, ale rovněž emoce svých protějšků. Studenti vyšších socioekonomických skupin byli opět mnohem horší ve čtení výrazu svých partnerů.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte zde.

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ