Miliardář Dubš: Nesouhlasím s Klausem, euro je dobrá věc

Ekonomika
18. 6. 2010 10:30
Miliardář Ivo Dubš.
Miliardář Ivo Dubš.

Česká koruna v oblasti obchodu neznamená vůbec nic. Pokud Evropa nebude mít koordinované hospodářství a měnu, nemá v globalizovaném světě šanci přežít, říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN jeden z největších obchodníků s kovovým šrotem Ivo Dubš.

Váš majetek se odhaduje na dvě až tři miliardy korun. Sedí to?
Nedokážu to odhadnout. Samozřejmě, máme nějaká aktiva v cenných papírech, převážnou část majetku ale máme v nemovitostech, ve strojích, v pohledávkách. Každý znalec to ocení jinak. Můžete vycházet z toho, jaké je základní jmění těch společností, ale když to budu prodávat deset let, tak za to dostanu jiné peníze, než když to budu prodávat v nouzi. Přiznám se, že jsem to nikdy nepočítal.

Po dvou letech krize začínají firmám docházet peníze nahospodařené z předchozích let. Jak vidíte letošní rok?
Loňský rok byl hodně mizerný. Letos bych řekl, že většina firem, které ještě mají z čeho žít, to bude táhnout na úrovni nuly nebo pozitivní nuly. Nehovořím o firmách typu ČEZ, které si diktují ceny. ČEZ v podstatě říká: prvního ledna jsem prodal elektrickou energii za nějakou hodnotu x euro. Euro v té době bylo za 26,50 koruny. Dnes stojí zhruba 25,50 koruny, tj. koruna zvedla svou hodnotu o čtyři procenta, ale ČEZ o čtyři procenta nezlevnil. Když si to přepočítáte na firmy, které mají poměrně velkou energetickou náročnost, tak ušetřit čtyři procenta v provozu, to jsou obrovské peníze.

O to, co se oživila ekonomika, o to zpevnila koruna.Bude ještě docházet ke krachům?
Myslím, že určitě. Domnívám se, že řada firem to nevydrží. O to, co se oživila ekonomika, o to zpevnila koruna, a kdo je závislý na exportu, nemá to čím vyvážit.

Uvítal byste zavedení eura?
Na rozdíl od prezidenta Klause se domnívám, že projekt eura je dobrá věc. A to z důvodu, že pokud Evropa nebude mít koordinované hospodářství a měnu, tak nemá v globalizovaném světě šanci přežít. Česká koruna v oblasti obchodu neznamená vůbec nic. Když euro začínalo, byla panika a jedno euro stálo zhruba 0,95 dolaru. Jestliže se za ta léta přesunulo téměř až na 1,5 eura za dolar, a dneska se to vrací na 1,25, tak je to pro Evropu obrovská šance, že se dokáže prosadit na světových trzích. Hodnota eura totiž prakticky šla o patnáct procent dolů a těch patnáct procent znamená, že jste levnější v exportu.

  • Jaký názor má Ivo Dubš na zdanění bohatých?
  • Jak vidí budoucnost své firmy? Má jasno o svém nástupci?
  • A jak tráví svůj volný čas?

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 14. června.

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ