Stát nám slíbil investiční pobídky kvůli naší půlmiliardové investici. Teď nám je ale nechtějí uznat, říká Martin Wichterle, vnuk slavného vědce, který ovládá úspěšnou strojírenskou skupinu na výrobu složitých převodovek Wikov Industry.
Vás dědeček Otto Wichterle byl velký vynálezce. Dá se říct, že máte podnikavost v krvi?
Podnikavost v krvi snad trochu mám. Dědeček měl tuto vlastnost rozhodně vrozenou. Nakonec kontaktní čočky bylo jedno velké podnikatelské dobrodružství, i když za socialismu. Dostat výsledky základního, posléze aplikovaného výzkumu do reálné vysoce ziskové výroby vyžaduje v současnosti celé týmy specialistů. Dědeček to zvládl v téměř "garážovém prostředí". Jinak podnikání ve strojírenství v naší rodině sahá do devatenáctého století. Prapradědeček a poté pradědeček zakládali a vlastnili významnou prostějovskou strojírenskou firmu Wikov, která se po znárodnění přejmenovala na Agrostroj.
Drží někdo z rodiny vědeckou tradici?
Téměř všichni v rodině jsou vědci. To spíše já jsem vybočil z vědecké linie zpět k podnikatelským kořenům z první republiky.
Pomohlo vám někdy jméno Wichterle v byznysu?
Nedomnívám se. V současné době zákazníky zajímá kvalita, cena a reference. Kdybych při jednáních ukazoval občanský průkaz, nevím, o kolik bych zvedl prodej. Nakonec drtivou většinu produktů exportujeme a v zahraničí to jméno zase tolik neznamená.
Pojďme k vašemu byznysu. V roce 2009 skupina Wikov Industry skončila s rekordními výsledky. Utržila zhruba 1,5 miliardy korun a provozní zisk dosáhl 350 milionů. Jak jste dopadli loni?
Loňský rok nedopadl špatně, i když ne tak báječně jako rok 2009. V závěru roku se nám nepodařilo v plném rozsahu vyexpedovat jednu významnou zakázku. Nicméně očekáváme pouze mírně nižší tržby a provozní zisk by měl překročit tři sta milionů korun.
Jakou hodnotu má strojírenská skupina Martina Wichterleho?
Jak vypadají jednání s čínskými obchodními partnery?
Co je největším koníčkem Martina Wichterleho?
Odpovědi na tyto otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 10. ledna.