Porošenko, Babiš, Trump. Kdo z boháčů dělá politiku

Ekonomika
10. 11. 2016 05:40
Petro Porošenko.
Petro Porošenko.

Čerstvě zvolený americký prezident Donald Trump není rozhodně prvním byznysmenem vstupujícím do světa velké politiky. Podívejte se na výběr těch nejúspěšnějších podnikatelů, kteří působí nebo se v posledních letech angažovali na vysoké úrovni v politice.

Silvio Berlusconi (80) - Bývalý italský premiér je pro mnohé přímo ztělesněním problematického propojení byznysu, médií a politiky. Počátkem 60. let začal podnikat ve stavebnictví. V roce 1978 založil holding Fininvest a těžiště jeho zájmu se přesunulo k médiím. V roce 1980 stál u zrodu první celostátní komerční televize Canale 5 a do svého konglomerátu Mediaset postupně přidával další stanice a vydavatelství.

Kromě médií provozoval také pojišťovací a bankovní firmy a v roce 1986 se stal majitelem fotbalového klubu AC Milán. V první polovině 90. let přesedlal z podnikání na politiku, kde to dotáhl až na premiéra, kterým byl dohromady přes deset let a stal se nejdéle sloužícím poválečným premiérem. Kromě toho 19 let zasedal v parlamentu. S jeho jménem je spojena řada soudních procesů a skandálů a byl i pravomocně odsouzen za daňové úniky v Mediasetu. Výše jeho majetku Forbes odhaduje na 6,2 miliardy dolarů (150 miliard korun).


Michael Bloomberg (74)
- Miliardář a mediální podnikatel stál od ledna 2002 až do konceMichael Bloomberg. roku 2013 v čele newyorské radnice. Pochází z židovské rodiny s ruskými a polskými předky. Vystudoval elektrotechniku na Univerzitě Johnse Hopkinse a Harvardovu obchodní školu. Bloomberg pracoval jako generální partner u investiční banky Salomon Brothers, po propuštění s odstupným deset milionů dolarů se v roce 1981 rozhodl založit informační a tiskovou agenturu Bloomberg, díky níž zbohatl.

Bloomberg několikrát změnil svou politickou příslušnost. Do roku 2001 byl demokratem, v období 2001 až 2007 se pro změnu hlásil k republikánům, načež vystupoval jako nezávislý. Před volbami podpořil Hillary Clintonovou, určitou dobu uvažoval i o vlastní kandidatuře. S majetkem 40 miliard dolarů (965 miliard korun) je podle Forbesu osmým nejbohatším Američanem.

Andrej Kiska (51) - Podnikatel a filantrop, zbohatl poté, co v roce 2005 prodal své podíly ve společnostech Triangel a Quatro, které se zabývaly mimo jiné splátkovým prodejem a poskytováním půjček. V roce 2006 stál u zrodu neziskové organizace Dobrý anděl. Ta na Slovensku i v ČR poskytuje pomoc rodinám, jež se dostaly do finančních problémů v důsledku závažné nemoci svého dítěte.

Je nestraníkem, na podzim 2012 oznámil svoji kandidaturu na prezidenta a v roce 2014 porazil v druhém kole favorizovaného premiéra Roberta Fica. Svůj hlas mu dalo 59,38 procenta voličů. Hodnota jeho majetku se tehdy odhadovala na několik milionů eur.

Petro Porošenko.Petro Porošenko (51) - Podnikatel, bývalý ministr zahraničí a poslanec je od června 2014 prezidentem Ukrajiny. Patří k nejbohatším lidem na Ukrajině. Forbes odhadl letos v březnu Porošenkovo jmění na 858 milionů dolarů (více než 21 miliard Kč). Muži, kterému se kvůli vlastnictví četných cukrářských podniků říká "čokoládový král", k bohatství pomohly kromě čokoládoven Rošen i jím ovládané automobilové závody, výrobce autobusů nebo lodí a celoplošný televizní Kanál 5, který sehrál klíčovou úlohu při takzvané oranžové revoluci, která koncem roku 2004 vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka. Nyní Porošenka zaměstnává hlavně konflikt na východě země, stále ale vlastní více než stovku firem.

Donald Trump (70) - Republikán a podnikatel Donald Trump byl zvolen novým americkým prezidentem. V podnikání začínal u svého otce Freda v developerské společnosti Elizabeth Trump & Son, která se přejmenovala na The Trump Organization. Dnes ovládá hotely, reality či golfová hřiště (Trump je jejím prezidentem). Figuruje i v dalších firmách. Několik let také moderoval televizní reality show. Nyní je republikánem, v minulosti byl i členem Demokratické strany, Reformní strany a nezávislým.

O kandidatuře na prezidenta USA uvažoval již několikrát. Na začátku letošních primárek byl považován za jasného outsidera. Jeho kampaň, charakterizovaná řadou chytlavých a kontroverzních výroků, ale slavila úspěch. Trump má však i řadu odpůrců, kritizován je i částí republikánů. Loni v červenci Trump oznámil, že podle svého finančního přiznání vlastní majetek za deset miliard dolarů (čtvrt bilionu korun). Časopis Forbes jej ale obviňuje z přehánění a tvrdí, že hodnota magnátova majetku nepřesahuje čtyři miliardy dolarů.

Andrej Babiš (62) - Jeden z nejbohatších Čechů je od ledna 2014 ministrem financí a Ministr financí Andrej Babiš.vicepremiérem koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Postupně ovládl firmu Agrofert, která je jednou z největších firem v postkomunistické Evropě a sdružuje více než 250 firem z odvětví chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví, dřevařství, pozemních technologií, techniky, dopravy, obnovitelných zdrojů (biopaliva) a médií. Na podzim 2011 založil občanské sdružení

Akce nespokojených občanů. To se posléze transformovalo na politické hnutí ANO 2011, které v roce 2013 skončilo v parlamentních volbách na druhém místě. Babiš po vstupu do vlády z vedení Agrofertu odešel. Podle letošních odhadů časopisu Forbes disponuje jměním ve výši 70 miliard korun, a je tak druhým nejbohatším Čechem po Petru Kellnerovi (255 miliard korun).

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Thibault Camus/Sergei Chuzavkov, Tkáčik Tomáš, imago stock&people

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ