Akcie na burze v Hongkongu dnes vystoupily na nejvyšší úroveň za více než dva roky a na zhruba pětiměsíčním maximu jsou také akcie v Šanghaji. Tam byl značný zájem o akcie firem z realitního sektoru, kde se vytrvale zvyšují zisky.
Vysokému zájmu nahrává i fakt, že čínská vláda učinila už řadu opatření k tomu, aby zabránila spekulativním nákupům nemovitostí.
Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng vzrostl o 1,45 procenta na 23 457,69 bodu a uzavřel tak nejvýše od června 2008. Během dne byl přitom index ještě ve ztrátě, té se ale rychle zbavil a pokračoval v růstu. Index Shanghai Composite, který mapuje vývoj cen akcií na burze v Šanghaji, si připsal 0,7 procenta na 2861,36 bodu.
Realitnímu sektoru v Číně se v poslední době dostává značné pozornosti, ale většinou v souvislosti s názory, že realitní sektor v Číně jako celek vykazuje známky bubliny. Ve skutečnosti jsou ceny realit problémem jen v několika největších městech, jako jsou Peking, Šanghaj nebo Šen-čen. Ve městech do milionu obyvatel se ceny realit sice zvyšují také, ale zdaleka ne tak výrazně jako v mnohamilionových městech.
Ceny akcií firem z realitního sektoru v minulých týdnech citelně oslabily v reakci na další kroky čínské vlády omezit růst cen nemovitostí. Výprodej v tomto odvětví je však teď patrně u konce, takže se objevují noví kupci. Zájem byl také o akcie finančních společností. Investoři přitom mají v nynější růst poměrně velkou důvěru, jak naznačují objemy obchodů na obou burzách.
"Zdá se, že trh je neprůstřelný. Každý pokus o výběr zisků se zřejmě setkává se zájmem kupujících, kteří čekají na příležitost," řekl šéf obchodování ve společnosti Daiwa Capital Markets John Mar. Akcie zpevňují i na vyspělých trzích v čele se Spojenými státy, ačkoli statistické údaje růstu nesvědčí. Hlavní příčinou je nyní očekávané uvolnění měnové politiky v USA a citelné rozšíření měnové báze.