Americké akcie ve čtvrtek prudce zpevnily a jejich hlavní indexy přidaly kolem čtyř procent. Na trh se vrátili investoři, kteří měli zájem o silně podhodnocené akcie, podle analytiků však vlna výprodeje na burzách ještě nemusí být u konce. Na devizových trzích citelně oslabil švýcarský frank, na který působily spekulace o chystaných krocích proti jeho růstu. Frank tak utrpěl nejhlubší denní pád v historii, a to vůči euru i dolaru.
Dow Jonesův index přidal 423,37 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 3,95 procenta na hodnotě 11.143,31 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 4,63 procenta na 1172,64 bodu, podobně index Nasdaq Composite si připsal 4,69 procenta na 2492,68 bodu. Během dne ale měly indikátory ještě vyšší zisky.
Čtvrteční růst byl už druhým výrazným obratem v tomto týdnu. Po sérii propadů, které od 22. července odepsaly z indexu S&P 500 zhruba 17 procent hodnoty, začíná akciový trh vykazovat známky zklidnění. Hodně k tomu přispívají také solidní výsledky hospodaření, velmi příznivá čísla zveřejnila například společnost Cisco Systems.
"Trh je jako na houpačce," poznamenal hlavní analytik společnosti D.A. Davidson Fred Dickson a přirovnal výkyvy trhu k bungee jumpingu. Analytici ale většinou upozorňují, že investoři už nemají takový strach, jaký měli v minulých dnech, kdy v podstatě jen prodávali. Ve čtvrtek posloužily k růstu trhu výsledky společnosti Cisco, jejíž akcie tak přidaly skoro 16 procent. Předtím ale hodně padaly, takže jsou stále ve spodní části pásma, v němž se pohybovaly v posledním roce. K důvodům, díky nimž americké akcie výrazně zpevnily, patřila také příznivá statistika z trhu práce. O podporu v nezaměstnanosti v USA požádalo minulý týden méně lidí, než se čekalo.
Na trhu stále převládají obavy z rozšíření dluhové krize v eurozóně, pomohly je však zmírnit zprávy o schůzce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové. Schůzka se uskuteční v úterý v Paříži a zabývat se bude právě řešením krize. Rozhovory navážou na summit eurozóny z 21. července.
Prudce klesl švýcarský frank
Zájem byl hlavně o akcie bank, které si vedly lépe než zbytek trhu, a které tak smazaly část vysokých ztrát z předchozích dvou týdnů. Prudce klesl takzvaný index volatility VIX, který měří míru zajištění investorů před dalším poklesem trhu. Index odepsal 9,3 procenta na 39 bodů, stále je však v blízkosti nejvyšších hodnot za poslední rok.
Na devizových trzích prudce klesl švýcarský frank, který tak reagoval na spekulace, že švýcarské úřady chystají opatření proti dalšímu růstu kurzu. Viceguvernér tamní centrální banky Thomas Jordan dokonce naznačil, že banka by mohla přechodně zafixovat frank vůči euru. Euro i dolar tak proti franku zaznamenaly vůbec největší sestup v historii, v obou případech kolem šesti procent. Euro vůči franku nakonec přidalo 5,3 procenta na 1,0858 CHF, zatímco ještě v úterý se pohybovalo kolem 1,0075 CHF. Během dne měna vystoupila až na 1,0922 CHF, což byl nárůst o více než šest procent. Tak výrazný vzestup euro k franku ještě nikdy nezaznamenalo. Od začátku týdne ale euro i tak ještě ztrácí asi 0,2 procenta a od začátku roku je jeho kurz nižší o více než 13 procent.
Podobně dolar k franku zpevnil o 4,9 procenta na 0,7626 CHF, což je také jeho nejlepší den v historii. V průběhu obchodování přitom vystoupil až na 0,76895 CHF. V tomto týdnu se ale dolar proti franku ocitl na historickém minimu 0,70676 CHF. Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,4 procenta na 1,4225 USD a dolar k jenu zůstal bez větších změn na 76,83 JPY.