Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně po silném růstu v závěru loňského roku v březnu už třetím měsícem klesla, přesto produkce zůstává na solidní úrovni. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila společnost IHS Markit. Index aktivity zpracovatelského sektoru se v březnu snížil na osmiměsíční minimum 56,6 bodu z 58,6 bodu v únoru a stále je vysoko nad padesátibodovou hranicí, která dělí růst aktivity v odvětví od poklesu.
"Pokles indexu by nás neměl příliš znepokojovat, po výrazném vzestupu koncem roku 2017 bylo zmírnění tempa růstu nevyhnutelné, uvedl hlavní ekonom společnosti IHS Markit Chris Williamson. Celkově, z hlediska historických standardů, tempo růstu podle něho zůstává silné a slušné výsledky vykazují všechny země, včetně Řecka, což signalizuje širokou základnu expanze.
Nicméně výrobní závody byly v březnu nejméně optimistické od konce roku 2016 a poptávka po jejich produkci byla nejslabší za 16 měsíců. Důvodem může podle IHS Markit být další zvýšení výrobních cen, svou roli sehrálo pravděpodobně i silné euro, které negativně poznamenalo atraktivitu exportu z eurozóny. V únoru továrny zvyšovaly ceny nejrychlejším tempem za téměř sedm let. Index producentských cen pak v březnu mírně klesl z 58,4 na 57,3 bodu, stále je však na vysoké úrovni, uvedla agentura Reuters.