Nedávné oznámení amerického internetového obchodu Amazon, že hodlá vybudovat další centrálu - Amazon HQ2 - v Severní Americe, vyvolalo spekulace, jaké město si vybere. Zmiňována byla taková velkoměsta jako Miami, Boston a New York nebo středně velká Raleigh, Pittsburgh a Austin. Většina tipů se ale soustřeďuje na východní pobřeží, píše server forbes.com. Nabídky mohou města předložit do konce dnešního dne, Amazon o nich rozhodne v příštím roce.
Společnost hledá metropolitní oblast s více než jedním milionem obyvatel, která má potenciál přilákat technologické talenty. V blízkosti má být hromadná doprava i mezinárodní letiště. Podle BBC už dorazila více než stovka nabídek.
V médiích i analytických firmách už vznikla řada žebříčků pravděpodobných vítězů, nicméně jak uvedl Forbes, v úvahu připadá těchto pět měst:
Atlanta - Její výhodou je veliké mezinárodní letiště, technicky zdatná pracovní síla a působiště řady dodavatelských řetězců. Dalším plusem je teplé počasí a přijatelné nájmy.
Austin - Předností tohoto texaského města je vysoká kvalita života a velký počet technických pracovníků. Pokud by ale Amazon preferoval východní pobřeží, jeho poloha ho znevýhodňuje.
Toronto - Zatímco řada expertů předjímá, že Amazon si vybere místo v USA, na několika seznamech se objevilo Toronto. Největší kanadské město nabízí univerzity, a tedy mladou pracovní sílu, mezinárodní letiště a díky silnému americkému dolaru také nižší náklady na podnikání. Na hranice USA trvá cesta autem 90 minut.
Pittsburgh - Jeho výhodou je přitažlivost pro technologické společnosti díky přílivu absolventů špičkových vysokých škol. Nabízí nižší životní náklady než jiná větší města. Amazon tam již má zastoupení.
Boston - Pyšní se špičkovými univerzitami, jako je Harvard a MIT, a oplývá technickými talenty. V jeho blízkosti je mezinárodní letiště a rozsáhlé dopravní trasy. Nevýhodou jsou jedny z nejvyšších životních nákladů v USA a nedostatek dostupných nemovitostí.
Na výstavbu a provoz nové centrály, kde by mělo vzniknout až 50 tisíc pracovních míst, chce společnost vynaložit pět miliard dolarů (109 miliard Kč).
Současné ústředí firmy v Seattlu se skládá z 33 budov a rozprostírá se na ploše přes 75 hektarů. Pracuje tam více než 40 tisíc lidí. Odhaduje se, že investice Amazonu přinesla mezi roky 2010 a 2016 ekonomice Seattlu až 38 miliard dolarů.
V roce 2013 Amazon otevřel centrum vráceného zboží v Dobrovízi u Prahy a předloni tam spustil provoz svého prvního distribučního centra v České republice. Na začátku roku zaměstnával Amazon v Dobrovízi a pražské kanceláři kolem 3 tisíc lidí. V únoru oznámil, že chce letos nabrat asi 1000 zaměstnanců.