Američané se do obchodů jako zaměstnanci nehrnou

Ekonomika
21. 10. 2017 07:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Americké maloobchodní společnosti se potýkají s čím dál většími potížemi při shánění zaměstnanců pro své prodejny i pro střední a vyšší management. Důvodem jsou nízké mzdy a nejistota ohledně vyhlídek maloobchodního sektoru po vlně bankrotů a zavírání obchodů. 

Někteří američtí maloobchodníci uvedli, že pro letošní vánoční svátky najmou méně sezonních pracovníků než v loňském roce. Další, včetně největšího světového maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores, se dokonce rozhodli, že sezonní zaměstnance vůbec přijímat nebudou.

Podle odborníků tak provozovatelé tradičních kamenných prodejen ustupují tlaku ze strany internetových obchodů, jako je například společnost Amazon. Personální firmy nicméně upozorňují, že problémy kolem náboru pracovníků jsou hlubší a že je čím dál obtížnější obsadit volné pozice v maloobchodním sektoru. "Pro tyto pozice prostě není dost lidí hledajících práci," uvedl hlavní ekonom výzkumné firmy Glassdoor Andrew Chamberlain.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září klesla na 4,2 procenta ze srpnových 4,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od února 2001. Personální agentury navíc poukazují na odliv pracovních sil do nových typů zaměstnání v oblasti takzvané sdílené ekonomiky, jako je například práce řidičů alternativní taxislužby Uber.

Zhruba v polovině loňského roku činila v USA průměrná hodinová mzda prodejního personálu bez praxe 11,96 dolaru (zhruba 260 Kč). Řidič Uberu si přitom podle údajů firmy Glassdoor vydělá v průměru 14,76 dolaru (přes 320 Kč) za hodinu.

Statistické údaje rovněž ukazují, že maloobchodní sektor letos opouští více zaměstnanců než v předchozích letech. Podle personálních agentur to odráží rostoucí stres při práci v maloobchodních firmách, které jsou nuceny snižovat náklady, zavírat obchody a zvyšovat požadavky na zaměstnance.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Kavita Kumar

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ