Apple schválně zpomaluje starší iPhony. Už čelí žalobám

Ekonomika
22. 12. 2017 18:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Americká technologická společnost Apple čelí ve Spojených státech dvěma hromadným žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone. Žaloby podali uživatelé iPhonů, kteří tvrdí, že v důsledku zpomalování telefonů utrpěli "ekonomickou újmu".

Řada uživatelů firmu již delší dobu podezřívala, že zpomalováním starších telefonů tlačí spotřebitele k nákupu nového přístroje. Apple tento týden potvrdil, že výkon starších telefonů iPhone v některých případech omezuje. Tvrdí však, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie.

Podle Applu nemusí být starší baterie schopny dodávat telefonu při plném výkonu procesoru požadovaný elektrický proud. Firma proto provedla úpravy ve svém operačním systému iOS, které při problémech s baterií snižují energetické nároky a mohou způsobit zpomalování procesoru.

Podle právního zástupce jedné skupiny uživatelů Jamese Vlahakise existuje podezření, že Apple dříve o dopadech těchto úprav na výkon telefonů záměrně neinformoval, což by prý znamenalo přímé porušení zákonů na ochranu spotřebitelů.

Autor: ČTK , BBCFoto: ČTK/AP , Dinendra Haria

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ