Benzin za 16 totálně <span>devastuje americký trh s auty</span>

Ekonomika
2. 7. 2008 09:15
Chrysler Crossfire
Chrysler Crossfire

Chrysler CrossfirePětice lídrů amerického trhu s automobily letos v červnu prodala o 21,5 procent méně nových aut než loni. Polepšila si jedině Honda, postoupila na čtvrté místo. Předstihla kolabující Chrysler, jemuž se meziročně zřítily prodeje o hrozivých 36 procent. Začíná se hovořit o možných bankrotech.

Americký automobilový trh je na kolenou. Hlavním důvodem je hypoteční krize a zejména vysoká cena benzínu. Američany jeden litr přijde momentálně v přepočtu na necelých šestnáct korun. Z pohledu Evropana se jedná o naprosto směšné číslo. Přesto jsou mnozí Američané přesvědčeni, že mají nejdražší benzín na světě. A dávají to pořádně najevo. Přestávají kupovat nová auta.

Letošní červen představoval pro pět největších prodejců aut na americkém trhu hotovou katastrofu. Prodeje se zřítily o desítky procent. Dokonce i japonské Toyotě meziročně propadl prodej o plných 21 procent. Doslova kolaboval Chrysler, který od loňská kontroluje investiční skupina Cerberus Capital Management. Patří jí 80,1 procent, zbytek drží bývalý majitel německý Daimler.

Propadu Chrysler využila japonská Honda, která se na jeho úkor stala čtyřkou na americkém trhu. Jako jediná z velké pětky dokázala meziročně prodat více aut.

Pokud bude propad pokračovat v tomto tempu i nadále, jepravděpodobné, že General Motors, Ford a Chrysler budou muset požádat o ochranu před věřiteli. Prostě půjdou do bankrotu.

Foto: archiv

 

Další čtení

Téměř 70 procent firem plánuje v roce 2026 zvýšit mzdy, nejčastěji do 5 procent

Ekonomika
15. 11. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu stále padá. Prolomila psychologickou hranici

Ekonomika
14. 11. 2025

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milionů korun

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 11. 2025 00:35

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ