Poptávka amerických spotřebitelů se pomalu stabilizuje a je pravděpodobné, že recese bude završena ještě před koncem tohoto roku. Tato lehce optimistická vyjádření zazněla v úterý z úst šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho.
Guvernér vyzdvihl zlepšování nálady Američanů, kteří podle něj začínají opět více utrácet. Dodal navíc, že lze pozorovat "znaky odražení ode dna" na trhu s bydlením.
Jeho komentář následoval po výrazném propadu sazeb na peněžním trhu, který může značit obnovování bankéřské důvěry, píše deník The Financial Times.
ČTĚTE TAKÉ: Bernanke: Do konce roku krize skončí
Tříměsíční dolarový Libor (London Interbank Offered Rate; sazba, za níž si banky vypůjčují mezi sebou, pozn. red.) poprvé v historii spadl pod jedno procento.
Na podzim minulého roku, kdy došlo k pádu investičního giganta Lehman Brothers, tato sazba vyskočila až na 4,82 procenta. Od Liboru se odvíjejí úvěrové sazby po celém světě; takové snížení by mohlo konečně svědčit o tom, že zamrzlé kapitálové trhy se opět dávají do pohybu.
ČTĚTE TAKÉ: Fed zvažuje nákup vládních dluhopisů. Po vzoru BoE
Podle šéfa Fedu se bankéři již tolik neobávají finanční nesolventnosti svých "kolegů". Oprášení důvěry na bankovním trhu je přitom pro ukončení finanční krize naprosto klíčové.
Bernanke přesto upozornil, že náznaky stabilizace jsou "křehké" - ač podporovány lepšími zprávami na konzumních trzích, velkou slabinou je stále extrémní nechuť obchodníků investovat.
"Budeme svědky zvyšování nezaměstnanosti i v následujících měsících, oživení přijde velmi pozvolně," varoval. Přesto podle něj míra nezaměstnanosti v USA, která je v současnosti 8,5 procenta, nedosáhne dvojciferných hodnot, jak se obávají někteří ekonomové. Podle guvernéra dosáhne maxima okolo devíti procent.
Foto: ČTK/AP